Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

DYP lideri Çiller APyi andı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 903
12
DYP lideri Çiller APyi andı

DYP lideri Tansu Çiller, AP’nin 40. kuruluş yıldönümüne katıldı. Çiller ‘bugün dünyanın en hızlı küçülen, en hızlı fakirleşen, en hızlı iç...


Kökü AP ve Demokrat Parti’ye (DP) dayanan DYP’nin davasının gelip geçici, köksüz değil, nesiller değişse de ilelebet yaşayacak demokrasi ve millet davası olduğunu belirten Çiller, AP’nin kuruluşunun 40. yıldönümünde bu davaya hizmet edenlerle birlikte “demokrasi şehidi” Adnan Menderes ve arkadaşlarını şükranla andığını kaydetti.

       Çiller, toplantıya gelmeden önce eski genel başkanları Süleyman Demirel’i telefonla aradığını ve partililere selamlarını getirdiğini de söyledi. DYP olarak gururlu olduklarını vurgulayan Çiller, şöyle devam etti:

       “Çünkü bankaların boşaltılmasına izin vermedi, demokrasi mücadelesinde eğilmedi. Herkes susarken o susmadı, demokrasi adına konuştu. Ve bugün kırat kendisine ikram edilen sandalyeyi (millet vermezse oturmam) diyerek elinin tersiyle itti. Çünkü kırat dün de demokrasi aşığıydı. Bugün de demokrasi aşığı ve millet için siyaset yapıyor.”

       

“MANZARA BİZİ ÜZMEKTEDİR”

       Tansu Çiller, “bir büyük davanın sadece geçmişle yaşayamayacağını, kökünden aldığı güç ve ilhamla ileriye bakarak çalışmak zorunda olduğunu” dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

       “Bugün gördüğümüz manzaralar bizi üzmektedir. Bugün bir büyük Türkiye olmaktan uzak bir görüntü veriyor ülkemiz. Bugün 6.4 ile dünyanın en hızlı küçülen, en hızlı fakirleşen, en hızlı içine kapanan, ihracatını yapamayan, kişi başına gelirin giderek düştüğü bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Bugün Türkiye’nin doğusunda, batısında, sanayi bölgelerinde işsizlik var. Esnaf feryat ediyor. Kepenkleri kapatıyoruz, yetmiyor aileler parçalanıyor, yıkılıyor. Bu milletin sağduyusunun sesi.

       Bugün üzülerek görüyorum ki, IMF geliyor Türkiye’nin başbakanının eline (al bunu oku, bunları yapacaksın) diye not veriyor. Ve bugün yine görüyoruz ki teslimiyetçi bir anlayışla nasıl ekonomi IMF’ye ihale edilmişse, Türkiye’nin içişleri de IMF’ye ihale edilmiş. Üzülerek görüyoruz ki her gün bir yerde tarihi reddeden, tarihi gerçekleri görmezden gelen Ermeni soykırımı yetmedi, Yunan soykırımı gibi birtakım masallar Türkiye’nin gündeminde var. İktidar boşluğu Türkiye’yi tahrip ediyor. Buna müsaade edemeyiz.”

       

“İKTİDAR YÜRÜYÜŞÜ BAŞLADI”

        Çiller, bugün kavga, çekişme değil, yeniden toparlanma ve omuz omuza verme zamanı olduğunu vurgulayarak, “bugün her zamankinden daha çok iç barışa ihtiyacımız var. Allah’a şükür bunu da temin ettim. Dev adımlarla inançla iktidara yürüyoruz. İktidar yürüyüşü başlamıştır. Bu iktidar yürüyüşünün sonunda, bütün bu zorlukların üstesinden gelme gibi bir görevle karşı karşıyayız” diye konuştu. Türkiye’nin siyasi bölünmüşlüğe değil, siyasi toparlanmaya ihtiyacı olduğunu ve yeniden 2 veya 3 partili bir sisteme dönülmesi gerektiğini kaydeden Çiller, “dün söyleyemediklerimizi bugün artık söyleyebilecek güçteyiz. Bugün artık yollarımız açık. DYP açık farkla birinci partidir. Ama bu bize yetmiyor. Tek başına iktidar istiyoruz. Çünkü biz koltuk için koltuğu istemiyoruz. Biz bu ülkenin meselelerini kalıcı bir biçimde çözmek için istiyoruz. Yeniden büyük Türkiye, yeniden tam demokrasi için istiyoruz” dedi.

       

AP’NİN 40. YILDÖNÜMÜ PASTASI

       Çiller, bu davadan herhangi bir nedenle kopmuş olanları tekrar aynı çatı altında toplanmaya davet ederek, “tutun elimi hep birlikte yürüyelim. Tutun ki tam demokrasi olsun, yeniden büyük Türkiye, liberal bir ekonomi olsun. Kişi başı 10 bin dolar gelir olsun” diye konuştu.

       DYP Genel Başkanı Çiller, konuşmasının ardından, eski AP Genel Başkan Yardımcısı ve GİK üyesi Sabit Osman Avcı, eski AP milletvekili Gülhis Mankut’un torunu olan DYP İstanbul İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu üyesi Gülhis Seda Mankut ile AP’nin kuruluşunun 40. yıldönümü dolayısıyla hazırlanan pastayı keserek partililere ikram etti.

       

DEMİREL’İ ZİYARET

       Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, “Güniz Sokak Karargahı’nın herkese açık olduğunu” belirterek, “bugün için güncel siyasetin üstündeyim. Yarın hakkında çok fazla kararım yok. Hemen bundan yanlış bir mana çıkarmayın. Yani, ‘gelecekte hiçbir şey yapmayacağım’ diyemediğim için, bunu söylüyorum. Çünkü gün ola harman ola... Ne olacağını ne bileyim?” dedi.

       DYP Genel Sekreteri Ali Şevki Erek başkanlığındaki heyet, AP’nin kuruluşunun 40’ıncı yıldönümü dolayısıyla partinin eski genel başkanı Süleyman Demirel’i Güniz Sokak’taki evinde ziyaret etti. “Parti teşkilatımız ve özellikle Genel Başkanımız Tansu Çiller adına size sevgi ve saygılarımızı sunmaya geldik” diyen Ali Şevki Erek, DYP’nin, demokrasi bayrağını geçmişten devraldığı gibi bugün de taşımaya kararlı olduğunu bildirdi.

       9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel ise “AP’nin kuruluşunun 40’ıncı yıldönümünü kutlamanızı büyük bir kadirşinaslık sayıyorum” diyerek sözlerine başladı. Kendi siyasi kadrolarının geçmişte çok büyük ızdıraplar çektiğini anlatan Demirel, “O günleri hatırladığım zaman fevkalade hüzün çöküyor üzerime” dedi.

       

100 YILA SIĞACAK İCRAAT

       AP’nin 20 yıllık ömründe 100 yıla sığacak icraatlar yaptığını ifade eden Demirel, 1979 yılındaki ara genel seçimlerde AP’nin yüzde 55 oy çoğunluğuyla 5 milletvekili çıkardığını hatırlatarak, “Ülke sathında seçime gidilseydi yine o oy yüzde 50’nin üstündeydi” diye konuştu. Demirel, şöyle devam etti:

       “Bugünün siyasetinde ‘yüzde 50 oy alabiliriz veya yüzde 50’ye yaklaşabiliriz’ diyebilmek kolay bir şey değildir. 1980 müdahalesi siyasi partileri kapattı, bence çok yanlış olmuştur. Çok partili hayattan vazgeçmek mümkün değildi. Değilse, bunları kapattınız, yerine kimi koyacaktınız? Bunlar halkı içinden gelen siyasi partilerdi. Halk aynı halk olduğuna göre, şöyle veya böyle yine aynı siyasi partiler çıkacaktı. Ama zayıflamış, parçalanmış, bölünmüş olarak çıkacaktı. Ve öyle çıktı... Türk siyasetinin 2000’li yıllardaki çıkmazının sebebi budur.”

       

“DERS ALMAK LAZIM”

        1980’e gelindiğinde, AP’nin Avrupa’nın en güçlü, en demokratik, en iyi örgütlenmiş partisi olduğunu ifade eden Demirel, “bu büyük güçten Türkiye daha çok yararlanmalıydı. Buna yanarım” dedi. Demirel, şöyle konuştu:

       “Şimdi, ders almak lazımdır. Gerek devlet yönetiminde, gerekse Türk siyasetinin yönetiminde, 2001 yılında alınacak birçok ibretler vardır. Bu ibretler eğer iyi değerlendirilirse ülkenin geleceği bakımından çok önemli olur.” Demirel, Türkiye’nin “demokrasiden ve kalkınmadan cayamayacağına” da işaret etti.

       

GÜNİZ SOKAK KARARGAHI

        Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Demirel, kendisiyle görüşen bazı DTP’lilerin açıklamaları hatırlatılarak, siyasete dönüp dönmeyeceğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

       “Benim durumum şu: Benim bir şey söylemem şart değil. Benim adıma birileri söylüyor. Yani burası açık... Güniz Sokak karargahı... Çarşamba günü veya Cuma günü sabahleyin gelirseniz, buraya herkes geliyor. Veya benimle görüşmek isterseniz, randevu isteyin, o saatler dışında gelirsiniz... Kim isterse geliyor... Benle konuştuktan sonra dışarı çıkınca ne söyleyeceği benim bileceğim bir iş değil... Ben güncel siyasetin üstündeyim. Bugün için güncel siyasetin üstündeyim... Yarın hakkında çok fazla kararım yok. Hemen bundan yanlış bir mana çıkarmayın. Yani, ‘Hiçbir şey yapmayacağım gelecekte’ diyemediğim için, bunu söylüyorum. Çünkü gün ola harman ola... Ne olacağını ne bileyim?”

       

ESAD COŞAN’IN DEFİN KARARNAMESİ

        Demirel, Esad Coşan’ın defin kararnamesinin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından imzalanmamasıyla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine de şöyle dedi:

       “Benim bir şey düşünmeme gerek yok. Düşünen düşünmüş, bir karar vermiş. Zaten ben şöyle düşünüyorum desem de ne bugün kararnamenin imzası söz konusu olacak ne de... Yani olay bitmiş, cenaze gömülmüş... Ben olsam? Ben olduğum zaman ne yaptığım belli. Eğer benim yaptığımdan dolayı bana söylenecek bir şey varsa onu da kabul ediyorum.”

       

Ntv

DYP lideri Tansu Çiller, AP’nin 40. kuruluş yıldönümüne katıldı. Çiller ‘bugün dünyanın en hızlı küçülen, en hızlı fakirleşen, en hızlı iç...