Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Ebu Seyyafın ABDli rehinesi hasta

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 325
2
Ebu Seyyafın ABDli rehinesi hasta

31 Ağustos—  Filipinler’de Ebu Seyyaf tarafından kaçırılan önceki gün kaçırılan ABD’li Jeffrey Schilling’in ciddi sağlık ...


Ebu Seyyaf’ın sözcüsü Ebu Sabaya ise, ABD Büyükelçiliği yetkilileriyle bu sabahtan itibaren görüşmeleri başlatma isteğinde olduklarını söyledi. Sabaya, görüşmelerde Kuzey Kore Çin, Irak, Suudi Arabistan ve Libya’dan temsilcilerin de yer alabileceğini söylerken, Filipinler Savunma Bakanı Orlanda Mercado bunun söz konusun bile olamayacağını belirtti. Filipinli yetkililer ayrıca askeri bir operasyon düzenlemeden önce görüşme yolu arayacaklarını bildirdiler.,

       

ABD: GÖRÜŞME YOK

       ABD Dışişleri Bakanlığı, daha önce yaptığı açıklamada rehineyi kurtarmak için fidye vermelerinin ya da gerillarla görüşme masasına oturmalarının mümkün olmadığını vurgulamıştı. Ebu Seyyaf militanları, ABD’nin New York kentindeki Ticaret Merkezi’ne suikast düzenleyenlerden olduğu gerekçesiyle tutuklu bulunan Remzi Yusuf adlı mahkumun serbest bırakılmaması halinde, rehin aldıkları Amerikan vatandaşını öldüreceklerini açıklamıştı.

       Örgütten yapılan açıklamada, “Filipin ve Amerikan hükümetleri talebimizi ciddiye almazlarsa Amerikalıyı öldürmekte tereddüt etmeyiz” deniliyordu.

       Önceki gün kaçırılan Schilling, başkent Manila’nın yaklaşık 960 kilometre güneyindeki Jolo Adası’nda bulunan ve Ebu Seyyaf militanlarının komutanlarından Radulan tarafından yönetilen kampta tutuluyor. belirtildi. Schilling’in geçen mart ayından bu yana Filipinler’de yaşadağı kaydedildi. Schilling’in beraber yaşadığı Filipinli kız arkadaşıyla, kendisini kaçıran örgütün sözcüsü Ebu Sabaya’nın ikinci dereceden kuzen olduğu belirtildi.

       Ebu Seyyaf, Filipinler’in güneyinde geri kalmış Mindanao bölgesinde İslam devleti kurmak için mücadele ettiğini belirtirken, Filipin hükümeti Ebu Seyyaf’ı, adam kaçıran çetelerden oluşan bir grup olarak görüyor. Schilling’in elinde halen 18 rehine bulunuyor.

       

FISCHER KADDAFİ’YLE GÖRÜŞECEK

       Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, Libya lideri Muammer Kaddafi ile görüşecek. Hükümete yakın kaynakların verdiği bilgiye göre, Fischer, Filipinler’deki rehine olayının barışçıl yollardan çözülmesinin ardından, mutlaka Kaddafi ile görüşme kararı aldı.

       Fischer, geçen günlerde yaptığı açıklamalarda, bağımsızlık yanlısı aşırı dinci Ebu Seyyaf örgütünün Filipinler’de rehin tuttuğu batılıların bir bölümünün serbest bırakılmasında Libya’nın önemli rol oynadığını vurgulamıştı.

Ntv

31 Ağustos—  Filipinler’de Ebu Seyyaf tarafından kaçırılan önceki gün kaçırılan ABD’li Jeffrey Schilling’in ciddi sağlık ...