Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Ecevit: IMF haksızlık yapıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 62
4
Ecevit: IMF haksızlık yapıyor

Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye’ye verilecek kredi dilimi görüşmelerini erteleyen IMF’nin haksızlık yaptığını söyledi....


Ecevit, Başbakanlık Merkez Binası’ndan ayrılırken, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Ecevit, bir soru üzerine, ABD’de temaslarda bulunan Devlet Bakanı Kemal Derviş ile dün akşam telefonda görüştüğünü belirterek, Derviş’in ABD’deki çalışmalarının sürdüğünü bildirdi. Derviş’ten yeni bir haber almadığını ifade eden Başbakan, şöyle devam etti:

       

“IMF İLE İLİŞKİLERE ÖZEN GÖSTERİLDİ”

       “Kendisi, Türkiye’ye yapılan haksızlığı herhalde bütün verileriyle, gerçekleriyle orada, mutahaplarına iletiyordur. Olumlu bir sonuç alınacağını dilerim. Türkiye, IMF ve Dünya Bankası ile ilişkilerinde son derece ayrıntılara özen gösteren bir tutum izlemiştir. Onun için Türkiye’ye yardımların aksatılması, bence çok büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığı, Sayın Derviş’in giderebileceğini umarım.”

       

IMF’NİN DİPLOMATİK TALEPLERİ

       Ecevit, “IMF’nin diplomatik birtakım isteklerde bulunabilme yönünde bir kaygınız var mı? Bunu, Bakanlar Kurulu’nda dile getirdiniz mi?” sorusuna, “Bir kere Bakanlar Kurulu’nda yapılan konuşmalar, dışarıya sızdırılamaz. O konuda hiçbir şey söylemem. Fakat öyle bir durum da söz konusu değil” karşılığını verdi.

       9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in, gazetelerde yer alan sözlerinin hatırlatılarak, değerlendirmesinin istenmesi üzerine Ecevit, “Artık onlara beni karıştırmayın” diye konuştu.

       

IMF’NİN TELEKOM İSTEĞİ

       “IMF’nin Telekom yönetimi ile ilgili istekleri göz önünde bulunduruldu mu?” şeklindeki soruya da Ecevit, şu karşılığı verdi:

       “Dediğim gibi, Sayın Derviş’in görüşmeleri devam ediyor. Görüşmeleri bu konuları da kapsıyor. Onun için ikisine de bir şey söyleyecek durumda değilim. Zaten ABD’deki ilişkilerle ilgili görüşlerini, bilgilerini Sayın Derviş, büyük bir saydamlık içinde kamuoyuna açıklıyor.” Başbakan Ecevit, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in dün veto ettiği, memurlarla ilgili yasaya ilişkin olarak da “veto kararını henüz incelemediğini” söyledi.

       

IMF İLE GÜVEN BUNALIMI

       Bir gazetecinin, “IMF ile ilgili güven bunalımı oluşup oluşmadığına” ilişkin sorusuna Ecevit, “Öyle bir genellemede bulunmak istemem. Fakat dediğim gibi, bir kere Telekom ile ilgili olarak öne sürülen iddiaların gerçekle bir ilgisi yok. Emlak Bankası ile ilgili iddialar vardı. Bunun da gerçekliği olmadığı anlaşıldı. Faizlerin yüksekliğinden şikayet ediliyordu. Bu, IMF ile birlikte saptadığımız politikaların sonucudur ve çözümünü de birlikte bulmamız gerekir. Bunu da sayın Köhler’e telefon görüşmemizde belirttim” yanıtını verdi.

       Horst Köhler ile yeni bir görüşme yapıp yapmadığının sorulması üzerine Ecevit, Köhler ile görüşmediğini belirterek, Derviş’in ABD’de olduğunu, görüşmeleri onun yapacağını ifade etti.

       

       

Ntv

Başbakan Bülent Ecevit, Türkiye’ye verilecek kredi dilimi görüşmelerini erteleyen IMF’nin haksızlık yaptığını söyledi....