Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Eğitim-Sen: Kayıt parası alınıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 365
40
Eğitim-Sen: Kayıt parası alınıyor

Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, “okullarda eğitim-öğretim yılı boyunca 25 kalemde para ...


Kayıt parası alınmasının altında yatan sorunun “devletin bu alanda yapması gereken yatırımları yapmamasından kaynaklandığını” savunan Dinçer, eğitime ayrılan payın son derece az olduğunu söyledi.

       Dinçer, “Her yıl eğitime ayrılan pay düşürülürken, rantiye ve askeri harcamalara ayrılan paylar artırılmaktadır. Sadece güvenlik birimlerindeki görevlilerin giyeceklerine yılda 1.5 katrilyon harcanmaktadır” dedi. Kayıtlar sırasında alınan parayı “ek vergi” olarak niteleyen Dinçer, “bu uygulamanın okullar ve bölgeler arasındaki eşitsizliği artırdığını” vurguladı. Dinçer, “Yıl boyu 25 kalemde para toplama işine son verilmelidir. Silahlanma ve batık bankaların kurtarılması için yapılan harcamalar eğitime ayrılmalıdır. Eğitime ayrılan bütçe artırılmalıdır” dedi. Deprem bölgesindeki vatandaşların çoğunun evsiz ve işsiz olduğuna işaret eden Dinçer, buralardaki okullarda bile “kayıt parası ve katkı payı toplandığını” bildirdi.

        Dinçer, başta deprem bölgesindeki vatandaşlar olmak üzere yoksul kesimlerdeki öğrencilerin masraflarının karşılanmasını istedi.

       

“OKULLAR MAĞAZALARLA ANLAŞIYOR”

       Okul masraflarına da değinen Dinçer, ilköğretime yeni başlayan bir öğrencinin ortalama masrafının 100 milyon lira civarında olduğunu, bu miktarın eğitim-öğretim yılı içinde giderek arttığını belirtti.

       Dinçer, “Okullar belli mağazalar ile anlaşıyor. Veliler bu mağazalardan kıyafet almaya zorlanıyor. Ayrıca, birçok okulun servisçilerden para aldığını biliyoruz” diye konuştu.

       Alaaddin Dinçer, Eğitim-Sen Başkanlar Kurulu’nda eğitim-öğretimle ilgili sorunlar konusunda alınan kararları da açıklayarak, eğitimin ve eğitim emekçilerinin sorunlarının çözümünde sendikaların taraf olması gerektiğini vurguladı.

       

Ntv

Eğitim, Bilim ve Kültür Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, “okullarda eğitim-öğretim yılı boyunca 25 kalemde para ...