Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Elektrik kesintisine gerek yok

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 383
65
Elektrik kesintisine gerek yok

TEAŞ Genel Müdür Vekili Esirgemez, mevcut şartların devamı halinde elektrik kesintisine gerek kalmayacağını söyledi....


TEAŞ Genel Müdür Vekili Esirgemez, düzenlediği basın toplantısında, daha önce bıçak sırtı olarak belirtilen kritik enerji durumu hakkında bilgi verdi. Şu anda talep ile arzın aynı düzeyde devam ettiğini ifade eden Esirgemez, bu duruma önemli katkı yapan bir etmenin de, termik santrallerdeki verimin büyük bir özveriyle yükseltilmesi olduğunu bildirdi.

       2000 yılı nihai elektrik tüketiminin 128.5 milyar kilovatsaat olarak gerçekleştiğini ifade eden Esirgemez, şunları kaydetti:

       “Tasarruf tedbirleri ve mevsim normalleri üzerindeki sıcaklıklar nedeniyle, Ocak ayı talebi yüzde 3.3 artarak 11 milyar 563 kilovatsaat olarak gerçekleşti. Aynı şartların devam etmesi halinde, Şubat ayı artış oranının da yüzde 3 olacağı tahmin ediliyor.

       Tasarruf edilen doğalgaz santrallerde kullanılmış, Ambarlı doğalgaz santralinin daha fazla üretim yapması sağlanmıştır. Söz konusu santralde Ocak ayında 358 milyon kilovatsaat üretim öngörülürken bu rakam 860 milyon kilovat saat olarak gerçekleşti.“

       Termik santrallerdeki bakım ve revizyonların büyük bir ölümünün geçtiğimiz Yaz ve Sonbahar aylarda gerçekleştirildiğini, ihtiyaç duyulan yeni revize ve bakım çalışmalarının 2001 yılı Yaz aylarına ertelendiğini anlatan Esirgemez, santrallerin taahhüt ettikleri üretim miktarları ile otoprodüktör santrallerin üretim programının maksimum seviyede gerçekleşmekte olduğunu kaydetti.

       

AÇIĞA RAĞMEN KESİNTİYE GİDİLMEDİ

       2001 yılı Ocak, Şubat, Mart ayında, programda enerji açığı görülmesine rağmen, söz konusu nedenlerden dolayı bugüne kadar kesintiye gidilmediğini bildiren Esirgemez, “elimizdeki bütün imkanlar sonuna kadar zorlanarak ve iklim şartlarının da olumlu gitmesi nedeniyle, arz-talep dengesi yedeksiz ve azami ithalat ile başa baş sürdürülmektedir“ dedi.

       Ancak bütün bu olumlu şartlara rağmen, su girişinin beklenen düzeyden daha aşağıda gerçekleştiğine dikkati çeken esirgemez, bu durumda barajlardaki su seviyesinin yükselmesine katkı sağlanamadığını ifade etti. Esirgemez, son 10 yıllık talep artış ortalamasının yüzde 8.4 olmasına rağmen, kapasite artış ortalamasının yüzde 5.1 düzeyinde kaldığını, yedek kapasitenin azalması nedeniyle 1997 yılından itibaren arz-talep dengesinin kritik bir noktaya getirildiğini de bildirdi.

       Genel Müdür Vekili Esirgemez, “önümüzdeki günlerde su gelirinin önemli ölçüde artmaması halinde, elektrik arzında sıkıntılar ortaya çıkabilecek. Ancak yağışların beklenen miktarda gerçekleşmesi durumunda, arz-talep dengesi sağlanmaya devam edecektir“ dedi.

       Meteorolojinin elektrik arzında büyük önem arz eden Fırat havzasında yağış beklendiğini açıkladığını anlatan Esirgemez, “bu yağış kar değil yağmur olsun“ diye dua ettiklerini belirtti ve basın mensuplarına da dua etmeleri çağrısında bulundu.

       

2001 PROJEKSİYONU

       2001 yılı projeksiyonu için ümitli olduğunu kaydeden Esirgemez, 2001 yılında toplam 2 bin 195 megavat gücünde 6 milyar 223.2 milyon kilovatsaat elektrik üretecek yeni santrallerin devreye gireceğini kaydetti.

       Bulgaristan‘dan 4 milyar kilovatsaat, İran‘dan 300 milyon kilovat saat elektrik ithalatına devam edileceğini vurgulayan Esirgemez, Rusya‘dan da 1 milyar kilovatsaat elektrik alımı için çalışmaların sürdürüldüğünü vurguladı.

       Esirgemez, 2002 yılında devreye girecek toplam 3 bin 850 megavat kurulu güçte 15 milyar 109 milyon kilovatsaat kapasiteli yeni santrallerle, 2001 elektrik yedek kapasitesinin daha güvenli hale geleceğini bildirdi. Genel müdür Vekili Esirgemez, sonuçta yakın dönemde bugünkü sıkıntıların yaşanmayacağını sözlerine ekledi.

Ntv

TEAŞ Genel Müdür Vekili Esirgemez, mevcut şartların devamı halinde elektrik kesintisine gerek kalmayacağını söyledi....