Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Emlakbank, emlakı devrediyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 105
7
Emlakbank, emlakı devrediyor

Emlak Bankası’ndan emlak ile ilgili birimlerin Toplu Konut İdaresi’ne devrini öngören kararnamenin, önümüzdeki günlerde imzaya açılabilece...


Kamu bankalarının genel kurullarının Nisan ayı ortalarına doğru yapılması beklenirken, Emlak Bankası’nın Yeniden Yapılandırma Kurulu dün Hazine Müsteşarlığı’nda bir toplantı yaptı. Toplantıda, emlak ile ilgili birimlerin Toplu Konut İdaresi’ne bağlanmasına ilişkin kararname taslağı üzerinde duruldu.

       Taslakta; Banka’nın, bankacılık faaliyetleri dışında kalan mal varlıklarının, bu konuda faaliyet gösteren iştiraklerindeki hisse paylarının ve ticari gayrimenkuller ile ihtiyaç fazlası gayrimenkullerinin tüm hak ve yükümlülükleriyle, bilanço değerleri üzerinden Toplu Konut İdaresi’ne devredildiği belirtildi. Taslakta, bu maddenin, Hazine’den Sorumlu Bakan Kemal Derviş ve Emlakbank’dan Sorumlu Bakan Faruk Bal tarafından yürütüleceği de yer aldı.

       Kararname taslağında, bankaların yönetim kurullarının, yeni istihdam edilecek personele ilişkin usul ve esasların belirlenmesinde yetkili olduğu kaydedildi. Kurulların, bankaların hisse satış işlemlerinin tamamlanması için öngörülen süreyi dikkate alarak, bankaların yeniden yapılandırma ve özelleştirmeye hazırlık işlemlerini tamamlayacaklarına da taslakta yer verildi.

       Emlak Müsteşarlığı kurulmasına dair yasa tasarısının, imzalarının tamamlanmasının ardından önümüzdeki günlerde Meclis’e gönderilmesi beklenirken, banka yetkilileri hazırlanan kararname ile süreci kısaltmayı ve banka genel kurulu öncesinde işlemlerin tamamlanmasını amaçlıyor.

Ntv

Emlak Bankası’ndan emlak ile ilgili birimlerin Toplu Konut İdaresi’ne devrini öngören kararnamenin, önümüzdeki günlerde imzaya açılabilece...