Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Emlakbank tarihe karıştı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 577
138
Emlakbank tarihe karıştı

Bankacılık işlemleri yapma izni sona eren Emlakbank’ın şubelerinin tümü, bugünden itibaren, Ziraat Bankası kapsamında faaliyet gösterecek....


Emlakbank’ın tasfiyesini de içeren kamu bankalarının yeniden yapılandırılması, görev zararları ile bazı fonların tasfiyesini öngören kanun çerçevesinde banka, devir işlemlerinin tamamlanmasının ardından tasfiye edilecek.

       

OTOMASYON SİSTEMLERİ SORUN YARATIYOR

       Bu arada, Bankası’ndan kalabalık bir heyetin, bankanın Maslak’taki Genel Müdürlüğü’ne giderek, devre ilişkin çalışma yapıyor.

       Emlakbank’ın Genel Müdürlük binası da dahil İstanbul’daki şubelerinin tabelaları henüz değişmedi. 6 Temmuz Cuma günü ölçüleri alınan tabelaların önümüzdeki haftalarda takılması bekleniyor. Bazı şubelerin tabelaları da, bez afişle “Ziraat Bankası” olarak değiştirildi.

       Bugünden itibaren Ziraat Bankası bünyesinde faaliyetlerini sürdürmeye başlayan Emlakbank’ın şubelerinde Ziraat Bankası ile otomasyon sisteminin farklı olması nedeniyle bazı sorunlar yaşandığı öğrenildi.

       Ziraat Bankası müşterileri de Emlakbank’a gelerek işlemlerini yaptırmaya başlarken, sistem farkının bazı bankacılık işlemlerinde karışıklığa yol açtığı kaydedildi. Bazı şubelerde, işlemler sırasında Ziraat Bankası mührü kullanılmaya başlandı. Devir işlemleri sürerken, Emlakbank çalışanlarının işlerini kaybetme tedirginliği yaşadıkları bildirildi.

        Emlakbank’ın, 31 Aralık 2000 itibariyle 405 şubesi, 10 bin çalışanı bulunuyordu. Bankanın zararı yine aynı tarih itibariyle, 304.7 trilyon lira olarak gerçekleşti. Bankanın toplam mevduatı 2.6 katrilyon lirayı aşarken, ödenmiş sermayesi 70 trilyon lirayı buluyordu. Yılın ilk çeyreğindeki aktif büyüklüğü 4.1 katrilyon liraya ulaşan Emlakbank bu özelliğiyle Türkiye’nin dokuzuncu büyük bankası konumundaydı.

       

ATATÜRK’ÜN TALİMATIYLA KURULMUŞTU

       Atatürk’ün talimatıyla 1926 yılında kurulan ve kuruluş amaçları arasında yetim haklarını korumak da bulunan banka, gerek ticari bankacılık, gerek konut sektöründe pek çok önemli projeye imza attı.

       Türkiye Emlak Bankası, Türkiye’de halkın inşaat teşebbüslerini desteklemek, gerekli kredileri sağlamak ve yetim haklarını korumak amacıyla Atatürk’ün talimatları doğrultusunda 3 Haziran 1926 tarihinde “Emlak ve Eytam Bankası” adı altında 20 milyon lira sermaye ile kurulmuştu.

Ntv

Bankacılık işlemleri yapma izni sona eren Emlakbank’ın şubelerinin tümü, bugünden itibaren, Ziraat Bankası kapsamında faaliyet gösterecek....