Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Endeks toparlanmaya çalışıyor: %0.2

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 432
9
Endeks toparlanmaya çalışıyor: %0.2

Ulusal 100 Endeksi, ilk seansta yüzde 3.12’lik düşüş ardından ikinci seansta yüzde 0.22 yükseldi....


Borsa uzmanları, endeksteki dalgalanmada IMF heyetinin yapacağı açıklamalar öncesi tedirginlik ve dış borsalarda yaşanan sert düşüşlerin etkili olduğunu ifade ediyorlar.

       ABD’deki seçim tedirginliği ve açıklanan 9 aylık karlarla Nasdaq ve Dow Jones Endeksi’nde hızlı düşüşler olduğunu belirten borsacılar, Ağustos ayı cari işlemler dengesi rakamlarının beklenenden kötü geleceğine yönelik endişelerin de satışları arttırdığını belirttiler. Uzmanlar, Uluslararası Para Fonu heyetiyle maaş zamları ve özelleştirme konusundaki pürüzlerin İMKB’yi olumsuz etkilediğini de ifade ettiler.

       Ata Menkul Kıymetler Fon Yönetim Müdür Yardımcısı Kerem Görkmen, piyasanın beklemediği sert bir düşüşle karşılaştığını belirtirken, “Uluslararası Para Fonu heyetinin açıklamaları öncesinde tedirgin olan yatırımcıların yaptığı satışlar, gerilemede etkili oldu” dedi. Görkmen, günün kapanışına doğru 12.900 puandan bir tepki alımı gelebileceğini de ifade etti.

       

HAFTANIN ÖNEMLİ GELİŞMELERİ

       GSM: 27 Ekim tarihinde imzalanan GSM 1800 lisans devir sözleşmesinin ardından bu hafta Pazartesi günü 500 milyon USD tutarındaki ilk taksidin ve 85 milyon USD tutarındaki KDV’nin Hazine’nin hesaplarına girmesi beklenmektedir.

       IMF Heyeti’nin açıklamaları: İncelemeler için Türkiye’de bulunan IMF Heyeti’nin, bu hafta itibariyle 2001 yılı bütçesi ve TMSF’ndaki bankalara ilişkin açıklamalarda bulunması bekleniyor. Bu açıklamalar piyasaların seyri açısından etkili olacaktır.

       Cari İşlemler Dengesi verileri: Temmuz ayı itibariyle gerileme trendine giren cari işlemler dengesi rakamlarının ilk sekiz aylık sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması beklenmektedir. Ağustos ayı cari işlemler dengesi açığının, turizm gelirlerinin olumlu katkısı nedeniyle yavaşlama trendini sürdüreceği tahmin edilmektedir.

       BDDK: Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndaki bankalara ilişkin açıklanması beklenen ‘eylem planı’ bu hafta içinde piyasalar tarafından yakından takip edilecektir.

Ntv

Ulusal 100 Endeksi, ilk seansta yüzde 3.12’lik düşüş ardından ikinci seansta yüzde 0.22 yükseldi....