Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Endekse tepki alımı desteği: % 1.71

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 60
3
Endekse tepki alımı desteği: % 1.71

IMF Heyeti’nin basın toplantısını bekleyen İMKB’de, alımların yoğunlaşması endeksin yüzde 1.71 artmasına neden oldu. Gecelik faizler, repo...


IMF Heyeti’nin Hazine’de yapacağı basın toplantısında üçüncü ek niyet mektubunun açıklanması yanında, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2001 Bütçe Yasa Tasarısı’nın görüşmeleri başladı.

       

2001 EN KRİTİK YIL

       İktisat Yatırım Araştırma Müdürü Hüseyin Kelezoğlu, endeksin orta vadede 1.5-2.5 cent arasındaki seyrini sürdüreceğini öngörürken, “2001 yılı, dezenflasyon programının en kritik yılı niteliğinde. Yukarı hareketlenmenin yaşanması oldukça güç. Bu aşamada özellikle medya ve telekomünikasyon sektörü hisseleri cazip olacaktır” dedi.

       Kelezoğlu, kısa vadeli değerlendirmesinde ise endeksin 12.500-13.500 aralığında kalacağını belirterek, bu aralığın değişmesi için IMF Heyeti’nin açıklaması ve cari işlemler dengesi verileri beklendiğini ifade etti.

       Nurol Menkul Kıymetler Stratejisti Numan Ülkü ise, endekste dün başlayan tepki hareketinin en az 13550-600’e kadar devam edeceğini öngörürken, çıkışın 13.700 puana kadar devam edebileceğini öngördü. Ülkü, orta vadeli değerlendirmesinde ise, “Endeksin 2 cent düzeyinde seyredeceği söylenebilir. Aralık-Ocak aylarında Türk Hava Yolları’nın blok satışı başarılı olursa geçici olarak 16.000 puan civarlarına kadar yükselip, sonra yine 2 cente geri dönebiliriz” dedi.

       

Gecelik faizler % 100’ü gördü

       Türk Lirası ihtiyacına bağlı olarak iki gündür sürekli artış kaydeden gecelik faizler, repo piyasasında bugün yüzde 100 seviyesini gördü. Gecelik repoda bugün en düşük faiz yüzde 75 olurken, ortalama faiz düne göre 29.90 puan artarak yüzde 86.46’ya çıktı.

       

BİLEŞİKLER YÜZDE 40’IN ÜZERİNDE

       Bono piyasasında devam eden satışlarla bileşikler yüzde 41 seviyesine yaklaştı. Uluslararası Para Fonu’na verilecek (IMF) ek niyet mektubu ile mevduata vergi geleceği ve repoda stopajın artırılacağı haberlerinin piyasada olumsuz karşılandığı belirtiliyor.

       Piyasada en fazla işlem gören 20 Haziran 2001 vadeli tahvillerde bileşik faiz yüzde 41.39 seviyesine kadar yükselirken, kapanışta yüzde 40.3 oldu. Bu tahvilde işlemlerin ağırlıklı ortalaması, düne göre yaklaşık 2 puan arttı. 20 Haziran tahvilinde ortalama bileşik faiz dün yüzde 38.25 seviyesindeydi.

       Türk Lirası sıkışıklığının devam etmesinin de bileşik faizlerde yukarı harekete destek verdiği belirtiliyor.

Ntv

IMF Heyeti’nin basın toplantısını bekleyen İMKB’de, alımların yoğunlaşması endeksin yüzde 1.71 artmasına neden oldu. Gecelik faizler, repo...