Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Enerji Bakanlığı: Projelerin maliyeti yüksek değil

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 667
130
Enerji Bakanlığı: Projelerin maliyeti yüksek değil

Enerji Bakanlığı finansman sıkıntısı nedeniyle kamulaştırma giderlerinin şirketlere ödetilmesinin tarifeyi yükseltiğini açıkladı. Bakanlık, ilk yıll...


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, Yap-İşlet-Devret yöntemiyle yaptırılan Birecik Barajı’nda kamulaştırma tutarının yaklaşık 150 milyon dolarının, Gönen HES’de ise belirlenen elektrik satış tarifesinin yaklaşık 2.5 centinin DSİ’nin payı olduğuna dikkat çekiliyor.

       Doğalgaz santrallerinde gaz maliyetinin yaklaşık 4.6 cent civarında olduğu ve bu maliyetin Botaş satış fiyatlarına bağlı olarak değiştiği, projelerdeki finansman maliyetlerinin de Türkiye’nin içinde bulunduğu koşullara paralel olarak oldukça yüksek olduğu belirtiliyor.

       

10.5 CENTİN ÜZERİNDE YOK

       Bütün maliyet artırıcı unsurlara rağmen işletmede olan santraller arasında ilk yıllardaki elektrik satış fiyatı 10.5 centin üzerinde hiçbir projeleri olmadığını belirten Bakanlık yetkilileri, 15-20 yıllık işletme periyodundaki ortalama satış fiyatlarının 3.5-5 cent olduğunu kaydettiler.

       Sözkonusu santralleri 20-30 yıllık ekonomik ömürleri içerisinde küçük işletme gideri ile çalışacağına ve sözleşme süresi bitiminde çalışır vaziyette kamuya devredileceğine dikkat çeken yetkililer, işletme süresi içinde ortalama satış fiyatının HES’lerde 1-2 cent/kwh, termik santrallerde ise yakıt hariç 1-10.5 cent/kwh olduğunu söylediler.

       

DPT’DEN YAKINIYORLAR

       Bakanlık yetkilileri, ileride artacağından kaygı duydukları enerji darboğazını aşmak için gayret sarfettiklerini belirtirken, satış fiyatı yaklaşık 3-4 cent/kwh olan projelere halen DPT’nin olumlu görüş vermemesinden yakınıyorlar.

       Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na göre, DPT’den 2,5 yıldır olumlu görüş alınamayan yılda 5 milyar kwh kapasiteli biri ithal LPG (TOTAL), diğeri fuel-oil (XENEL) iki termik santral ile bir yıldır bekleyen Boğazköy doğalgaz santrali için olumlu görüş alınabilse idi 2001-2002 yıllarında 12 milyar kwh daha fazla elektrik enerjisi üretilebilecek, enerji açığı ile karşılaşılmayacaktı. DPT’den görüş beklenen 17 adet termik santral projesi bulunuyor.

       

50 MİLYAR KİLVATSAAT

       Sözkonusu projelerin yıllık üretim kapasitesi 50 milyar kilovatsaat olarak hesaplanıyor. YİD modeliyle 2.2 milyar dolara malolacak ve yılda 4,5 milyar kilovatsaat elektrik üretecek 17 adet HES projesi de yine geçen yıl Eylül ayından bu yana DPT’den görüş bekliyor.

       Geçen yıl Kasım ayında DPT’nin görüşüne sunulan 27 rüzgar santrali da onaylanması halinde 1.3 milyar dolara malolacak ve yılda toplam 4.3 milyar kilovatsaat elektrik üretecek.

Ntv

Enerji Bakanlığı finansman sıkıntısı nedeniyle kamulaştırma giderlerinin şirketlere ödetilmesinin tarifeyi yükseltiğini açıkladı. Bakanlık, ilk yıll...