Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Erbakandan ceza erteleme talebi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 469
104
Erbakandan ceza erteleme talebi

Ankara ve ilçelerdeki cezaevlerinden, bu sabah itibariyle toplam 626 hükümlü ve tutuklu af yasası uyarınca tahliye edildi. Necmettin Erbakan’ın ...


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkilileri, Ulucanlar Cezaevi’nde yatan hükümlü ve tutukluların tamamına yakının yasadan yararlandığını ve cezaevinin boşaldığını belirttiler. Yetkililer, bu cezaevinde kalan ve yasadan yararlanamayan hükümlülere de, 647 Sayılı Cezaların İnfazı Hakkında Kanun’un 14 maddesi uyarınca, “morallerinin düzelmesi amacıyla” yasal izin verildiğini kaydettiler.

       Haklarında yakalama ya da gıyabi tutuklama kararı bulunup da şartla tahliyeden yararlananların, yasanın yürürlüğe girmesinden itibaren 1 ay içerisinde teslim olmaları gerektiğini, aksi takdirde bu yasadan yararlanamayacaklarını belirten yetkililer, bu kişilere infaz evraklarının bulunduğu savcılıklara en kısa zamanda başvurmaları konusunda çağrıda bulundular.

       Ankara İnfaz savcıları Halil Yeniçıkan, Adil Kubat, Mustafa Sağıroğlu ve Cihat İpekçi ile infaz savcılığında çalışan adliye personelinin çalışmalarının devam ettiği belirten yetkililer, Mamak Askeri Cezaevi’nden infaz evraklarının geç geldiğine işaret ettiler. Ankara Adliyesi’nde gündelik işleri yapan hükümlerin tahliye olmasıyla, hakim ve savcılar da makamlarında çaylarını kendileri demlemeye başladılar.

       

ERBAKAN’DAN ERTELEME TALEBİ

        Öte yandan, kapatılan RP’nin son genel başkanı Necmettin Erbakan’ın avukatı Mehmet Ener de bugün Ankara Adliye Sarayı’na gelerek, müvekkili hakkında Diyarbakır DGM’ce verilen 1 yıllık hapis cezasının infazının ertelenmesi için infaz savcılığına başvurdu.

       Bu arada, Adalet Bakanlığı’nın cumhuriyet ve DGM savcılıklarına birer genelge göndererek, tahliye işlemlerinin büyük ölçüde tamamlanması dolayısıyla görev başında olan hakim, savcı ve adliye personelinin izinlerine başlayabileceğini bildirdiği öğrenildi.

       GENEL AF SANDILAR

       Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde Şartla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesine ilişkin yasayı genel af sanarak, günlerce cezaevi önünde bekleyen çok sayıda kişi köylerine dönmeye başladı. Yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte Güney Mahallesi’nde bulunan cezaevinin önünde bekleyişler başladı. Yetkililer, yasadan 60 tutuklu ve hükümlünün yararlandığını, bunlardan 21 kişinin işlemlerinin tamamlanarak tahliye edildiğini söylediler.

       Şartla Salıverilme ve Cezaların Ertelenmesine ilişkin yasayı genel af sanarak cezaevinin önünde bekleyen çok sayıda kişi, konunun doğrusunu öğrendikten sonra buruk şekilde köylerine dönmeye başladı. Kardeşi cezaevinde bulunan Ramazan Aydın, yasayı genel af sandığını, ancak durumun öyle olmadığını öğrendiğini belirterek, “kardeşim İbrahim Aydın, ömür boyu hapse mahkum. Köyden buraya af çıktı sevinciyle geldim. Ama umudum yıkıldı. Şimdi köydeki yakınlarıma ne söyleyeceğim” dedi.

       

Ntv

Ankara ve ilçelerdeki cezaevlerinden, bu sabah itibariyle toplam 626 hükümlü ve tutuklu af yasası uyarınca tahliye edildi. Necmettin Erbakan’ın ...