Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Erken teşhis için ölçüm yaptırın .

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 908
81
Erken teşhis için ölçüm yaptırın .

Kemik erimesi menopozdan önce başlayabilir


HALK arasında " kemik erimesi " olarak bilinen " osteoporoz , yaşam kalitemizi bozabilecek hastalıkların başında geliyor . Belirtileri ve kemiklerde yarattığı hasar yıllar sonra ortaya çıkabildiği için sinsi bir hastalık olan osteoporozun tanısı için kemik dansitometresi ölçümü ( kemik yoğunluğu ölçümü ) gerekiyor . Kadıköy Şifa Hastanesi Radyoloji Uzmanı Dr . Levent Soydan kemik erimesi ve kemik yoğunluğu ölçümü ile ilgili en önemli soruları yanıtladı .

X Kemik yoğunluğu ölçümü nedir ? Özellikle 45 yaş üzeri bayanlarda kemik kütlesi kaybı sonucu osteoporoz ortaya çıkmaktadır . Kemik dansitometresi , kemiklerin yapısında yer alan maddelerin yoğunluğunu ölçen bir alettir . Bu yöntemle kemik madde kaybı ( osteoporoz ) saptanır .

X Kemik erimesi ( osteoporoz ) nedenleri nelerdir ?

Osteoporoz un en önemleri şöyle sıralanabilir : Primer ( genetik , yaş , cinsiyet , sigara , aşırı alkol tüketimi gibi yaşam tarzına bağlı nedenler ) " Sekonder ( hastalıklar ve ilaçlar ) sonucu oluşan madde kaybı

X Kemik dansitometresini  kimler  ne zaman çektirmelidir ?

Farklı bir klinik neden yok ise , kemik dansitometresini menopoz öncesi dönemden itibaren çektirmenin oldukça faydalı olduğu bilinen bir gerçektir . Nedensiz ve önceden kemik kırıkları yaşayan , hareketsiz bir yaşam tarzına sahip kişiler , kortizon içerikli ilaçları uzun süredir kullananlar , böbrek ve karaciğer yetmezliği olanların kemik dansitometresi çektirmesi özellikle öneriliyor . Kemik kaybı riskinin yüksek olduğu , menopoz sonrası kadınlar için ise , ilk çekim normal ise , 3 yılda bir kontrol amaçlı çekimler önerilmektedir . Kemik kaybı söz konusu ise , kontrol periyodunu tedaviyi yapan hekim belirleyecektir .

X Kemik yoğunluğu ölçümü güvenli midir ?

Günlük hayatta bilgisayar kullanırken alıanan  radyasyon kadar X ışını kullanılır . Hiçbir yan etkisi yoktur .

X Kemik yoğunluğu nasıl ölçülür ?

Yaklaşık 15 dakika civarında yatarak yapüan bir işlemdir . Ağrı ve acı kesinlikle yoktur . Sadece kımıldamadan yatmak gerekmektedir . Ancak gebeyseniz veya süt veriyorsanız bu durumu tetkiki yapacak sağlık ekibine tetkikten önce mutlaka bildiriniz !

X Ölçüm için hazırlık gerekir mi ? Kemik ölçümü yapılmadan önce hiçbir ön hazırlık gerekmemektedir , günün her saatinde çekilebilir .

GüneşKemik erimesi menopozdan önce başlayabilir