Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Erken uyarıya onay

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 441
83
Erken uyarıya onay

İstanbul’da, olası bir deprem için öngörülen, Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi’nin, hayata geçirilmesi için, en önemli aşamalardan, bi...


Kentte önceden belirlenen 120 merkeze deprem ivmesini ölçen cihazlar kurulacak. Bu cihazlar en fazla sallanan yerleri tespit edecek ve böylece kriz yönetimi acil müdahale ekiplerini daha organize bir şekilde sevkedebilecek. Proje deprem olmadan 7- 8 saniye önce erken uyarı yapılmasını da öngörüyor. Bu süre binaların tahliyesi için yeterli olmasa da sistem elektrik ve doğal gazı önceden kesilebilecek. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi tarafından bir süre önce ihale edilen proje hazineden sonra şimdi Bakanlar Kurulu’nun onayına sunuluyor. Bu aşama da tamamlandıktan sonra projenin en geç bir yıl içinde bitirilmesi öngörülüyor.

       Kandilli Rasathanesi Müdürü Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Hazine Müsteşarlığı tarafından onaylanan İstanbul Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi’nin ayrıntılarını anlattı. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde bir grup bilim adamının geliştirdiği erken tahmin sistemine de değinen Işıkara, söylenenin aksine son depremlerin, bu sistemle öngörülen yer ve zamanlarda olmadığını savundu.

       İstanbul’da, deprem erken uyarı ve acil müdahale amaçlı kayıt şebekesi sistemi kurulmasını öngören projenin, Hazine Müsteşarlığı tarafından onaylanıp, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılmasıyla, deprem konusundaki en kapsamlı çalışma için kollar sıvanmış oldu. Bir yıl sonra işlerliğe geçmesi planlanan çalışma ile, olası depremin hasar boyutu ve yaygınlığı kısa sürede ortaya çıkarılıp, erken müdahale amaçlanıyor.

       Depremden yaklaşık 7- 8 saniye önce bilgi verecek sistemin ayrıntılarını NTV’de açıklayan Işıkara, İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Dr. Berk Üstündağ ve Lütfü Canyaran tarafınan geliştirilen ve son Denizli ile İstanbul depremlerini önceden haber veren erken tahmin sistemini de yorumladı. Işıkara, sistemin söylenenin aksine , depremleri bilemediğini belirtti.

       Işıkara, “Depremi önceden belirleyen sistem yok. Bu sistemin söylediği yerde deprem olmadı. 170 km uzakta oldu ve zaman farklı. Bunlar artçı şoklardı. Bu çalışmanın istatistiklerle sınanması gerektiğini ifade eden Prof. Işıkara, İTÜ’lü meslektaşlarına ortak çalışma önerdi.

       

Ntv

İstanbul’da, olası bir deprem için öngörülen, Acil Müdahale ve Erken Uyarı Sistemi’nin, hayata geçirilmesi için, en önemli aşamalardan, bi...