Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Erzurum Masalları tiyatrolaşıyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 96
5
Erzurum Masalları tiyatrolaşıyor

Uzun kış gecelerinde zevkle dinlenen masallar, sahne uyarlamaları yapıldıktan sonra seyirciyle buluşacak...


Erzurum Devlet Tiyatrosu (EDT) Müdürü Abdullah İndir, Türk kültüründe masal ve efsaneye dayalı olayların anlatımının çok yaygın ve geniş olduğunu söyledi. Erzurum’da da iletişim araçları ve televizyonun insan hayatına girmesinden önceki yıllarda, halkın büyük kısmının uzun kış gecelerini aile büyüklerinin anlattığı masallarla geçirdiğini ifade eden İndir, halkın o yıllarda en büyük zevkinin anlatılan bu masalları dinlemek olduğunu belirtti.

        İndir, halkın uzun kış gecelerinde dinlediği masallarla hem vakitlerini iyi değerlendirdiğini hem de toplumda aile büyüklerine karşı özellikle küçüklerin sevgi ve saygısının yoğun olduğunu dile getirerek, şöyle devam etti:

       “Ancak gelişen teknolojiyle birlikte insan hayatına iletişim araçları ve en önemlisi televizyon girdi. Bunlarla birlikte toplumda değişimler yaşanırken, özellikle yüzyıllarca süregelen masal kültürü de kaybolmaya yüz tuttu. Bu kültürü yaşamış son kuşakların bir kısmı hayatta. Bu insanların gördüklerini, yaşadıklarını ve dinlediklerini iyi bir şekilde analiz etmek lazımdır. Böylece masal kültürü, gelecek kuşaklara da yansıtılmış olur.”

       

İLK İKİ OYUN

       İndir, uzun kış gecelerinde büyüklerin anlattığı, aile fertlerinin ise zevkle dinlediği masalların araştırılıp derlenmesi için Ağustos ayında başlattıkları çalışmayı, geçtiğimiz günlerde tamamladıklarını söyledi. Masal kültürünü yaşamış insanlarla yaptıkları yüz yüze görüşmeler ve çeşitli kitaplardan derledikleri bilgilerle Erzurum masalları konusundaki çalışmalarını tamamladıklarını bildiren İndir, söz konusu çalışmaların, sahne uyarlaması yapıldıktan sonra seyirciyle buluşacağını ifade etti. İndir, ilk olarak Erzurum masallarından derledikleri “Yılan Masalı”nı, “Bizden Bir Masal” adlı oyunla seyircinin karşısına önümüzdeki aylarda çıkaracaklarını belirterek, oyunun prova çalışmalarının 27 Ekim’de, Tamer Levent’in yönetmenliğinde başlayacağını kaydetti. Oyunun, uzun kış gecesinde bir büyüğün etrafına toplanmış kalabalık ailenin dinlediği masalla başlayacağını, ardından masalda geçen olayların sahnede canlandırılarak devam edeceğini belirten İndir, oyunun sahneye konulmasıyla birlikte seyirciden büyük beğeni toplayacağına şimdiden inandıklarını belirtti.

       

MASALLAR DÜNYAYA TANITILACAK

       Yerel masalların, bulunduğu bölgeden canlandırılarak tiyatro sahnesine uyarlamasının yapılmasının çok önemli olduğuna da değinen İndir, Devlet Tiyatroları’nda bu tür bir çalışmayı ilk defa Erzurum’un yaptığını bildirdi. Tiyatronun, kültürün tanıtımında çok önemli fonksiyonu olduğuna işaret eden İndir, şunları kaydetti:

       “Erzurum masallarını Erzurum’da sahneledikten sonra, tüm Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde tiyatro severlerin beğenisine sunmayı hedefliyoruz. Erzurum’un sadece kar ve kış memleketi olmasından ziyade önemli kültürü bulunan ve bu kültürünü dışarıya da anlatabilen bir il olduğunu, bu tür oyunlarla kanıtlayabiliriz. Bu sayede masallarımız unutulmaktan kurtulur, dış dünyanın da ilgisini çeken bir kültür olarak sürekli yaşatılır.”

       

Ntv

Uzun kış gecelerinde zevkle dinlenen masallar, sahne uyarlamaları yapıldıktan sonra seyirciyle buluşacak...