Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Eski MHPli nasıl Yenilikçi oldu?

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 68
15
Eski MHPli nasıl Yenilikçi oldu?

7 Temmuz —  Oldukça heyecanlı ve arzulu görünen bu grubun en büyük sürprizi MHP’den yaptıkları transfer oldu....


Yeni oluşumcuların lideri olarak görülen Recep Tayyip Erdoğan’a yakınlığı ile bilinen MHP Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, yakın arkadaşını yalnız bırakmadı. MHP’de ayrılıp yeni oluşumculara katıldı.

       Kimsenin diyeceği bir şey yok. Yakut’un kendi tercihi.

       Doğrusu katılım nedeniyle düzenlenen törende de oldukça heyecanlı, ajitasyon yönü güçlü bir konuşma yaptı.

       Ama, çok değil, daha iki hafta önce, kendisinin yeni oluşumculara yakınlık duyduğu yönündeki haberleri yalanlamıştı. Hatta, Akşam Gazetesi’nden Şerife Üstüner arkadaşımız, DYP’li, ANAP’lı, MHP’li ve FP’li milletvekillerini Meclis kulisinde oturmuş sohbet ederken görünce, “Yeni oluşum oluştu” bile kulis haberi yazdı. Üstün, DYP’li Ayvaz Gökdemir’in ağzından, grubun konuşmalarının bir sohbetten öteye geçmediğini de vurguladı. Ama, grubun içinde yer alan Yakut bu masum habere bile tahammül göstermedi.

       Haberin gazetede çıktığı gün, Şerife Üstüner’i arayarak, partisine olan bağlılığını dile getirdi; yeni oluşumcu diye adlandırılmasını eleştirdi ve bunun ahlaksızlık olduğunu bile söyledi. Şerife’yi mahkemeye vermeyeceğini; ama onunla konuşmayarak ‘cezalandırmış’ olacağını ima etti. Şerife, haberin masumiyetini anlatamadı bile; Yakut çok tepkiliydi, ayrıntılarla uğraşacak durumu yoktu.

       Ama, ne tesadüf ki, katılım törenini izleyen gazetecilerden biri de Şerife’ydi. Hemen, “Kısa bir süre önce tekzip ettiğiniz eylemi gerçekleştirdiniz. Ne oldu da bu değişim gerçekleşti?” diye sordu.

       Aldığı yanıt, gazetecilerin sık sık karşılaştığı türdendi: “Tekzip de yalanlama da olmadı.”

       Bu da gazetecilerin kaderi. Böylesi tepkileri yaşamamış olanımız yoktur.

       Emin olduğunuz haberi yazar, ertesi gün yalanlama ile karşılaşınca üzülürsünüz, uykularınız kaçar. Kısa bir süre, aynen yukarıdaki örnekte de olduğu gibi yazdığınızın doğruluğu ortaya çıkar; ama üzüntünüz yanınıza kâr kalır.

       

BAKAN OĞLU CAM SİLEREK İYİ KAZANDI

       Bir bakanın, karnesindeki kırıklar nedeniyle oğlunu bir akaryakıt istasyonunda çalıştırmaya başladığını daha önce yazmıştım. Bakanın oğlu işe hızlı başladı; ama çabuk yoruldu.

       Yaklaşık 10 gün benzinlikte, her işi yapan bakan çocuğu, ayakta kalmaya fazla dayanamadı; işi terk etti.

       Ama çalışırken iyi de bahşiş topladı.

       Bir gün patronu, onu cam silmekle görevlendirdi.

       Benzin alan müşteriler, cam silen gence, az çok bahşiş de bıraktılar. Patron durumu uzaktan gözetleyip duruyordu.

       Aynı zamanda bakanın arkadaşı da olan patron, akşam cam silen genci yanına çağırdı. Aralarında şu konuşma geçti:

       - Ne kadar bahşiş topladın?

       - 9 milyon lira.

       - Üff, çok iyi para kazanmışsın. Yarısı senin, yarısı benim.

       - Olamaz, şaka yapıyorsun patron?

       - Ne sanıyorsun, oğlum. Bu ülkede kaç kişi günde 9 milyon lira kazanabiliyor, git bir babana sor bakalım. Tabii ki burası bir işyeri, kazandığını patronla paylaşacaksın.

       - Kazanmak için çok çalıştım, bende kalsın.

       - Kıymetini bilirsen....

       Birkaç gün bu tempo devam etti; ama bir süre sonra yorgunluk başlayınca, keyifler kaçtı. Bakan çocuğu işe gitmekten vazgeçti. Ama, çalıştığı günleri de unutmadığını söylüyor.

       Kısa sürede, çalışmadan kazanmanın zor olduğunu öğrenmiştir umudu ile, gelecek yıl iyi bir karne diliyoruz. Böylece babasını da çok sevindirmiş olur.

       

MHP, TASARRUFU BU MU?

       Başbakan Yardımcısı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Kırıkkale’ye yaptığı geziyi ben de izledim. Doğrusu, son bir yıldır hiçbir liderle açılış veya temel atma törenlerine katılmadığım için hayretler içinde kaldım. Hayret ettiğim şey, yaşanan iki büyük krize rağmen, törenlerdeki, şatafat ve gösteriş oldu.

       Bütün törenlerde, gündüz olmasına rağmen, görünmeyeceği, güzelliği fark edilmeyeceği biline biline havai fişek gösterileri yapıldı. Bildiğim kadarıyla havai fişek gösterileri hiç de öyle ucuz değil.

       İkramlar da fena değildi. Herkese yetecek kadar şapka bulunabiliyordu. Bez pankartlar; binlerce küçük balonla, onlarca içi hava dolu büyük balonlar; partili taşıyan kamu araçları; süsleme kumaşları...

       Bazı yerlerde kürsüler bile çiftti.

       Bu arada tam anlamıyla hayvan katliamı yapıldı. Bahçeli’nin her adımında bir koç kesildiğini biz de gördük. Sokaklar oluk oluk kan aktı. Bu manzarayı seyredenlerden biri de Tarım Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp’ti.

       Bilemiyorum, böylesi bir kesim, hangi Türk geleneğine veya yasaya uygundu. Bakan’ın çok sözünü ettiği hijyen koşulları yerine gelmiş miydi?

       Biz kurban gördükçe kaçtık; ama partililerin ifadesine göre, 11 tören için 250 küçük ve büyük baş hayvan kurban edildi. Herhalde bütün Kırıkkale dün ete doydu.

       NOT: Meclis’in kapanması siyaset şekerlemesine konu olacak olay ve eylemlerin sayısının da azalması anlamına geliyor. Bu nedenle, biz de ‘Şekerleme’lerimizin sayısını düşürdük. Bundan dolayı özür diliyorum.Yaz boyunca haftada bir kez görüşebilmek dileğiyle, saygılar sunuyorum.

       

Ntv

7 Temmuz —  Oldukça heyecanlı ve arzulu görünen bu grubun en büyük sürprizi MHP’den yaptıkları transfer oldu....