Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

F1in kalbi, Brezilyada atacak

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 781
125
F1in kalbi, Brezilyada atacak

27 Mart—  Sao Paolo’ya büyük oranda hakim olan yoksulluğa rağmen, Brezilya GP, özellikle yerel halkın büyük ilgisiyle karşılaşıyor. H...
INTERLAGOS

        DESCIDA DO SOL

       

       Yarışın hemen başlangıcında otomobiller, saatte 288 km. hızla vce 6. viteste Descida do Sol’a doğru iniyorlar. Ardından gelen sert bir fren ve araçlar efsane pilot Senna’nın adını taşıyan chicane’e yaklaşıyorlar.
Live Vote is temporarily unavailable.

       En çekişmeli sollamalara şahit olabileceğiniz birinci bölüm, Curva 1 dönemeci ile başlıyor. Otomobiller bu virajda, 2. vitese ve saatte 96 km.’ye geriliyorlar. 3. vitese ve saatte 160 km.’ye gelindiğinde Curva do Sol’un son dönüşüne geçilmiş olunuyor. Curva do Sol, 4. vitesle ve saatte 288 km. hızla tamamlanıyor.

       DESCIDA DO LAGO

       Descida do Lago, heyecan dozunu yükseltecek olan, sola eğimli, dar ve hemen girişinde kasis olan bir viraj. Bu viraj, bir çok pilotun spin attığı yer olarak tanınmakta. Başlangıçta pilotlar, 3. vitesle ve saatte 136 km.’lik hızla viraja giriyorlar. Bu giriş, çok sert bir freni de beraberinde getiriyor. Freni unutmayan pilotların kazandığı avantaj, geçilen otomobil sayısıyla ölçülebilir. Kısa bir düzlükten sonra, yeni bir sola eğimli viraj araçları kendine getiriyor. Burada vites 4’e alınırken, otomobilin hızı saatte 216 km.’ye yükseliyor. Ferradura’ya girilmeden yapılan sert frenden hemen önce araçlar, 272 km/s. hıza ulaşıyor.

       FERRADURA

       Yarışın doruk noktası. Türkçe’de sert demir anlamına gelen Ferradura’ya gelindiğinde, bir çok otomobil, yarış dışı kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Bunda, hemen girişteki kasisin de etkisi büyük tabii. Vites 5’e, hız saatte 264 km.’ye yükseliyor. İlk yükseltiyi 3. vitesle ve 160 km/s’le geçen pilot, kendini çok kısa bir süre sonra ikinci tepede buluyor.

       PINHEIRINHO

       Bu tırmanmanın ardından Pinheirinho virajı takımları karşılıyor. Sola eğimli olan bu virajda ise tırmanma 2. vitesle saatte 96 km. hızla yapılıyor. Kendini göstermeye başlayan oldukça dar chicane’e gelindiğinde ise vites 4’e alınmış oluyor. Bu kez eğim, sağa doğru.

       BICO DE PATO       Cotovêlo olarak da bilinen Bico de Pato’ya gelindiğinde vites 2’ye alınırken, hız da satte 112 km.’ye çıkıyor. Vites 5’e alınırken Mergulho dönüşü için hazırlık yapılıyor. Araçları savurmaktan çekinmeyen bu viraj, 4. vitesle ve 145 km/s. hızla alınıyor. Ardından gelen Junção’da ise vites tekrar 3’de.

       SUBIDA DO BOXES

       Subida do boxes, sol yönlü ve tepede iki dönemece girildiğinin habercisi. İlkinde hız, 176 km/s. Onu izleyen Arquebancada ise, 5. vitesle ve satte 256 km’lik hızla alınıyor. Otomobiller, Arquebancada’nın ardından gelen start-finiş düzlüğü ile hızlanmaya devam ediyor. Start-finiş düzlüğünde ulaşılan hız, saatte 296 km.

       

PİST

       Interlagos Pisti’nde bu düzen, 71 tur boyunca devam ediyor. 1 tur, 4,325 km. sürüyor. Başka bir deyişle finiş görebilen bir pilot, 305.909 km. katetmiş oluyor.

       Tur rekoru: Villeneuve 1:18:397

       2000 Pole Position: Mika Häkkinen - McLaren Mercedes

       2000 Şampiyonu: Michael Schumacher - Ferrari

       

YARIŞ TAKVİMİ

       30 Mart Cuma

       Antrenman turları

       Sıralama turları - Her pilotun 12 tur atma hakkı bulunuyor.

       31 Mart Cumartesi

       Antrenman turları

       Sıralama turları

       1 Nisan Pazar

       Isınma turları

       Yarış

       

       

Ntv

27 Mart—  Sao Paolo’ya büyük oranda hakim olan yoksulluğa rağmen, Brezilya GP, özellikle yerel halkın büyük ilgisiyle karşılaşıyor. H...