Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

FIAdan Beyrut GPsine yeşil ışık

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 411
65
FIAdan Beyrut GPsine yeşil ışık

11 Şubat—  Formula 1’in yetkili mercii FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) Başkanı Max Mosley, Beyrut’un gelecekte bir Gran...


Kimi Räikonen’e lisans verilmesinin hata olduğu açıklaması ile Formula 1 gündemine oturan Max Mosley, Beyrut’un bir GP’ye ev sahipliği yapabileceğinin ve bunun çok iyi bir fikir olabileceğini söyledi.

       

BEYRUT ÇOK UYGUN       Beyrut’ta bir GP düşüncesi; Bernie Ecclestone’un ve Mosley’in geçen yıl, Formula 1’de Avrupa ve Uzakdoğu dışında da GP’lerin düzenlenmesi gerektiğini açıklamalarından sonra gündeme gelmişti. Diğer GP seçenekleri arasında ise Suudi Arabistan, Çin ve Dubai’nin adı geçmekte.

       “Yarışılabilecek çok iyi bir yer olduğu kanısındayım” diyen Mosley; “Bulunduğu yer çok iyi. Saat dilimlerine de çok uygun” şeklinde konuştu.

       

SEZONU GENİŞLETMEK ZOR

Bir zamanlar savaş alanı olan Beyrut belki de yakın bir gelecekte bir GP'ye ev sahipliği yapacak.

       On yedi Formula 1 yarışından on biri Avrupa’da. Mosley, yeni GP bölgelerinin seçilmesi ve GP sayısının aynı kalması durumunda, şu anda ev sahipliği yapan bazı yerlerin ise GP listesinden çıkarılacağı sinyalini verdi. “Sezonu genişletmek çok zor. Daha fazla yarış görmeyi arzuluyoruz. Fakat takımlar bunun kesinlikle imkansız olduğunu ve teknik donanımın ve takımla çalışan herkesin çok yorgun olduğunu söylüyorlar” şeklinde konuştu.

       

TEHLİKEYE GİREN YARIŞLAR

       FIA’nın bir numaralı ismi Mosley; ”(Formula 1’de) gerçek (Grand Prix) sayısı 16’dır. Bir istisna olarak bu yıl da yaptığımız gibi bazı sezonlarda 17 yarış koşuyoruz. (Yarışı) genişletmemizin çok zor olduğu düşüncesindeyim. Yarışlar için yeni yerler bulmanın tek yolu eskileri (yarış takviminden) çıkarmaktır” şeklinde sözlerini sürdürdü.

       Avrupa’da yapılan bazı yarışların geleceği, kimi yıllar tehlikeye girdi. Şiddetli yağmurlar sonucu tam bir komediye dönen İngiltere GP’si bu isimlerden biri. Macaristan GP’si de tehdit altında kalan bir diğer yarıştı. Sigara reklâmları nedeniyle geleceği tehlikeye giren Macaristan GP’sini Macaristan Parlamentosu, yaptığı yasal değişikliklerle kurtarmıştı.

       

Ntv

11 Şubat—  Formula 1’in yetkili mercii FIA (Uluslararası Otomobil Federasyonu) Başkanı Max Mosley, Beyrut’un gelecekte bir Gran...