Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

FIBA-ULEB tartışması sürüyor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 449
86
FIBA-ULEB tartışması sürüyor

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği‘nin (FIBA), Avrupa Basketbol Ligleri Birliği (ULEB) ile birleşmeyi onaylamamasından sonra basketbo...


Avrupa‘da birçok takımın ULEB Ligi‘ni tercih etmesinin ardından Suprolig, Saporta Kupası ve Koraç Kupası gibi Avrupa Kupaları‘nın düzenlenmesi tehlikeye girdi. FIBA‘nın yeni patronları, Avrupa Kupaları‘na yenilikler getirme yönünde adımlar atıyor. Buna göre Avrupa Kupaları‘nın son şekli, 7 Temmuz Cumartesi günü yapılacak FIBA toplantısının bitiminde belirlenecek.

       Almanya‘nın Münih kentinde yapılacak toplantıdan çıkması beklenen muhtemel sonuçlar ise şöyle:

       -Suprolig kaldırılacak. Saporta Kupası ve Koraç Kupası‘nın isimleri Avrupa 1. ve 2. Kupası olarak değiştirilecek.

       -Kupalar aynen devam ettirilecek. Bu kupalara iştirak edecek takımlar aynı statüye bağlı kalınarak, ULEB Ligi‘ne katılmayacak diğer takımlar arasından seçilecek.

       -Kupalar tamamen ortadan kaldırılacak.

       

DAÇKA VE TÜRK TELEKOM SUPROLİG YOLUNDA

       FIBA Toplantısı‘ndan devam kararı çıkarsa, lig sıralaması gözönünde bulundurularak, Suprolige, Darüşşafaka ve Türk Telekomspor takımları katılacaklar.

       Normal şartlar altında, Saporta Kupası‘na katılma haklarının olduğunu, ancak değişim olması halinde Suprolige katılabileceklerini belirten Türk Telekomspor Antrenörü Ercüment Sunter, “Çok zorlu bir lig olacak“ dedi.

       Sunter, 32 takımın birden ULEB‘e geçmesi sonucunda, statüde bir değişiklik olacağını sanmadığını belirtirken, Suprolig‘de de Saporta Ligi‘nde de çok güçlü takımların mücadele edeceğini söyledi.

       

ULEB TAKIMLARI

       ULEB‘in verdiği bilgiye göre lige, İspanya, Yunanistan ve İtalya 4‘er, Almanya, Hırvatistan, Yugoslavya, Fransa ve Türkiye 2‘şer, Slovenya, Belçika, İngiltere, İsrail, Litvanya, Polonya ve Rusya 1‘er takımla katılacak.

        İspanya, İtalya ve Yunanistan dışındaki 12 ülkeden 1‘er takım, lig başlamadan önce eleme maçları yapacak. Buradan gelecek 3 takımla lig 32 takımla oynanmaya başlanacak.

       Lig karşılaşmaları, 10 Ekim 2001 ile 5 Mayıs 2002 tarihleri arasında organize edilecek.

       

Ntv

Uluslararası Basketbol Federasyonları Birliği‘nin (FIBA), Avrupa Basketbol Ligleri Birliği (ULEB) ile birleşmeyi onaylamamasından sonra basketbo...