Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Fidel Castro Libyada

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 120
27
Fidel Castro Libyada

Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika gezisi çerçevesinde Suriye ziyaretinin ardından Libya’ya geçen Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Libya lideri Mua...


Kuzey Afrika ülkesi Libya’yı ikinci kez ziyaret eden Castro, ülkenin en yüksek karar alma organı Devrim Komuta Konseyi’nin üç üyesiyle de görüştü. Castro, Libya’yı daha önce Mart 1977’de ziyaret etmişti. Libya, “Amerikan emperyalizmine karşı kararlı mücadelesi ve halkını savunması dolayısıyla” 1998 yılında Castro’yu insan hakları ödülüyle onurlandırmıştı.

       Castro’nun, 15 yıl önce Amerikan uçakları tarafından Trablus’ta bombalanan Kaddafi’nin karargahını da gezdiği, Kaddafi’nin bu gezide Küba liderine eşlik ettiği belirtildi. Castro, karargahı ziyaretiyle ilgili olarak taziye defterine, “zalim bir saldırının sonucuna tanıklık ettiğini” yazdı. ABD yönetimi, 5 Nisan 1986 tarihinde Berlin’in batısında bir Amerikan askerinin öldüğü diskotekteki patlamadan Libya’yı sorumlu tutarak, bu olaydan 10 gün sonra Kaddafi’nin karargahını bombalamıştı. Bombardımanda Libya liderinin evlatlık kızının da aralarında bulunduğu 37 kişi ölmüştü. La Belle diskoteğinde biri Türk iki kişi daha yaşamını yitirmişti.

       Castro, 6 Mayıs’ta başladığı turunda Cezayir, İran, Malezya, Katar ve Suriye’yi ziyaret etti. Bu arada Portekiz Devlet Başkanlığı, Küba lideri Castro’nun bugün Portekiz’e uğrayacağını açıkladı. Açıklamaya göre, Portekiz Devlet Başkanı Jorge Sampaio’nun bugünkü gündeminde Castro ile bir akşam yemeğinde görüşme de bulunuyor.

       

Ntv

Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika gezisi çerçevesinde Suriye ziyaretinin ardından Libya’ya geçen Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, Libya lideri Mua...