Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

FIFA hülleye şimdilik dur dedi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 58
7
FIFA hülleye şimdilik dur dedi

FIFA’nın Buenos Aires’teki toplantısından çıkan kararlar, hülle yoluyla futbolcu transferi yapmak isteyen üç büyük kulübün önünü tıkadı....


Tüm umutlarını FIFA’nın açıklamasına bağlayan 3 büyükler, Buenos Aires’teki toplantıda beklediklerini bulamadılar. Gerçi FIFA beklenen açıklamaları yaptı ama “Futbolcular 1 yıl içinde sadece bir kez transfer yapabilir” maddesi, Profesyonel Futbol Talimatı’nın 37. maddesiyle birleşince, hülle yolu bir anda kapanmış oldu; tarafları ise bir kez daha karşı karşıya getirdi. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş, yurt dışı aktarmalı oyuncuların 1 Eylül’den sonra kendi formalarını giyebileceğini söylerken, Gaziantepspor, Gençlerbirliği ve Samsunspor adı geçen futbolcuların, tazminat ödemedikleri takdirde ancak 1 yıl sonra Türkiye’de forma giyebileceğini söylüyor.

       

3 BÜYÜKLER NE YAPACAK?

       İlhan ve Tümer için Samsunspor’la anlaşmaya varamayan Beşiktaş, her iki futbolcuya da Belçika ikinci ligi takımlarından Lommel’le sözleşme yaptırmıştı. Gençlerbirliği, Ümit Karan’ı 1 trilyon 800 milyon liradan satış listesine koymuştu. Bir süredir takımıyla sorunlu olan Ümit Karan ise bonservis bedellerinin açıklanmasından hemen sonra Galatasaray ile önanlaşma imzalamış ve yeni sezonda sarı-kırmızılı formayı giyeceğini açıklamıştı. Gençlerliği bu transferin gerçekleşmesinin zor olduğunu belirttikten sonra Ümit Karan bir Bulgar Kulübü’yle anlaşma imzalamıştı.

       Fenerbahçe’nin Gaziantepspor’dan transfer etmek istediği ancak kulübüyle bir türlü anlaşmaya varamadığı Hakan Bayraktar’ın transferi de Polonya Birinci Futbol Ligi takımlarından Pogon Szczecin ile sözleşme imzalanarak halledilmeye çalışılacaktı. Sarı-lacivertli kulüp 2 trilyon 750 milyar lira olarak belirlenen bonservis konusunda Gaziantepspor Kulübü ile anlaşma sağlayamadığı Hakan Bayraktar’ı bu kulüp üzerinden “hülle” yoluyla takıma katmayı planlıyordu.

       3 büyükler, Profesyonel Futbol Talimatı’nın 37. maddesinin, FİFA’nın kararlarıyla etkisiz hale geleceğini düşünüyordu.

       

HÜLLEYE KARŞI 37. MADDE

       Bu transferlerin önündeki engel ise Profesyonel Futbol Talimatı’nın 37. maddesiydi. Bu maddeyi göre kulübüyle anlaşmayıp yurt dışına transfer olan futbolcular bir yıl içinde yeniden Türkiye’ye dönecek olurlarsa, ya eski kulüplerinde oynayabilecek ya da eski kulübüne tazminat ödemek zorunda kalacaklar. Yönetmelikteki bu madde hülleyi de imkansız hale getirerek, önceki yıllarda Sergen’in transferinde Galatasaray’ın yararlandığı açığı kapatıyor.

       Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ise “Yönetmelik maddelerimiz açık, uygulama etik değil. Onaylamıyoruz” açıklamasını yapmış ve transfer yönetmeliğiyle ilgili FIFA’nın açıklayacağı değişikliklerin, şu anda Türkiye’deki işleyişi fazlaca etkileyemeceğini söylemişti. Ulusoy “Transfer yönetmeliğimizin 37. maddesi son derece açık. Yapılacak açıklama doğrultusunda, oturulup, konuşulacak, bir şey olursa, daha sonra yeniden bir değerlendirme yapacağız.”

       

ANADOLU KULÜPLERİ NE YAPACAK?

       FIFA’nın futbolcu transferleri konusunda aldığı kararları değerlendiren Yimpaş Yozgatspor Teknik Direktörü Bahri Kaya, “Bonservis bedeli olmaksızın, futbolcuların transferine izin verilmesi, özellikle Anadolu kulüplerini olumsuz yönde etkiler” diyerek olayın bir başka boyutuna da dikkat çekti. FIFA’nın 1 Eylül’de yürürlüğe girecek yeni transfer yönetmeliğini eleştiren Bahri Kaya, Anadolu kulüplerindeki futbolcuların, üç büyüklere gidebilmek için her yolu deneyeceğini belirtti ve “Bu durumda Anadolu takımlarında yıldız futbolcu kalmaz. Rekabet ortamı kaybolur ve ligde denge bozulur” diye konuştu.

       Daha önce yapılan açıklamalarda ise Gençlerbirliği, Samsunspor ve Gaziantepspor Başkanları aynı yönde görüş belirtmiş ve hüllenin spor etiğine aykırı olduğunu savunmuştu. Her üç kulüp de Futbol Federasyonunun satışa koyulan futbolcular için yatırılacak uzatma payına yönelik olarak belirlediği sürenin ilk gününde bulunarak, hülle yoluyla transferi gündemde olan futbolcuların paylarını gerekli yerlere yatırmıştı.

Ntv

FIFA’nın Buenos Aires’teki toplantısından çıkan kararlar, hülle yoluyla futbolcu transferi yapmak isteyen üç büyük kulübün önünü tıkadı....