Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Filistinli çocuk öldürüldü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 726
177
Filistinli çocuk öldürüldü

Gazze şeridinde bir Yahudi yerleşim birimi yakınlarında, 14 yaşında Filistinli çocuk, İsrail askerlerinin açtığı ateşte öldü....


Hastane kaynakları, aynı grupta bulunan 2 çocuğun da yaralandığını belirtirken, görgü tanıkları Erez geçiş noktasında bir başka çatışma daha çıktığını, ancak ölen ya da yaralanan olup olmadığını bilmediklerini kaydettiler.

       Bölgede 28 Eylül’den bu yana devam eden çatışmalarda, 442’si Filistinli, 79’u İsrailli, 13’ü İsrailli Arap, 2’si Rumen ve 1’i Alman olmak üzere toplam 537 kişi hayatını kaybetti.

       

İSRAİL’DEN İTİRAF

       İsrailli bir yetkili, Batı Şeria’da İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 5 Filistinli polisin öldürülmesinin bir “hata” olduğunu açıkladı.

       Adını açıklamayan İsrailli yetkili, önceki gün 5 Filistin polisinin öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, “5 Filistinli polisin öldürülmesi, operasyona katılan askerlere yanlış bilgi verilmesine bağlıdır. Askerler, günlerdir İsrail askeri kampına yönelik saldırı düzenleyen Filistin lideri Yaser Arafat’ın muhafız birliği Kuvvet 17’nin mevzilerine ya da bir başka güvenlik birimine saldırdıklarını sanıyorlardı” dedi.

       Aynı yetkili, “Askerler, Kuvvet 17’nin askerlerinin yerini polislerin aldığını bilmiyorlardı” dedi. İsrail parlamentosu Knesset’in dünkü oturumunda, İsrailli Arap milletvekili Ahmed Tibi’nin Genelkurmay Başkanı Şaul Mofaz’ı “faşist ve çocuk katili” olmakla suçlamış, “Mofaz, çocukların ve 5 Filistinli polisin öldürülmesinden sorumludur. O bir faşist” demişti.

       Polislerin öldürülmesinin ardından basında yer alan haberlerde de Mofaz’ın, olayın araştırılması için bir soruşturma komisyonu kurulmasına karşı çıktığı, bunun da söz edilen hatayı doğrular nitelikte olduğu belirtiliyor. Bu arada, Arafat’ın çıkacağı Avrupa turu kapsamında, ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell ile Fransa’nın başkenti Paris’te buluşacağı bildirildi.

       Filistin Kurtuluş Örgütü’nün (FKÖ) Washington temsilcisi Hasan Abdurrahman, Filistin’in Sesi radyosuna verdiği demeçte, “Arafat, Powell ile Paris’te biraraya gelecek” dedi, ancak kesin görüşme tarihi vermedi.

İSRAİL ORDUSU YENİDEN FİLİSTİN TOPRAKLARINDA

       Öte yandan, İsrail ordusunun yeniden Filistin topraklarına girdiği bildirildi. Filistin güvenlik biriminden adını açıklamayan bir yetkili, İsrail ordusuna bağlı birliklerin bu sabah, İsrail yerleşim birimi yakınlarındaki bir süt ürünleri fabrikasına girdiğini ve Filistinlilere ait evlere baskın düzenleyerek, arama yaptıklarını söyledi Aynı yetkili, İsrail askerlerinin evlerdeki aramalardan sonra çekildiğini sözlerine ekledi.

Ntv

Gazze şeridinde bir Yahudi yerleşim birimi yakınlarında, 14 yaşında Filistinli çocuk, İsrail askerlerinin açtığı ateşte öldü....