Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Fischer: Başarı kararlılığa bağlı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 263
38
Fischer: Başarı kararlılığa bağlı

16 Mayıs —  Fischer, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun, Türkiye’nin programını görüşmesinin ve finans paketini onaylamasının ard...


Stanley Fischer, IMF’nin övgüyle karşıladığı yeni programın kararlı uygulanması halinde Türk ekonomisinin düze çıkacağını vurguladı. Fischer, açıklamasında şunları söyledi:

       

‘PROGRAMI MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ’

       “IMF, Türkiye’nin yeni ekonomik ekibi tarafından hazırlanan güçlendirilmiş programı memnuniyetle karşıladı. Bu programın tamamen uygulanması, makro ekonomik istikrarı yeniden sağlayıp Türkiye’nin problemlerinin yapısal nedenlerini ortadan kaldırarak, büyümenin yeniden başlamasının temelini atacaktır.”

       

‘KARARLILIK EKONOMİYİ DÜZE ÇIKARIR’

       Türkiye’nin yeni ekonomik programının, faiz dışı bütçe fazlasının artırılması yoluyla krizden kaynaklanan kayıpların giderilmesi, bankacılık sektöründeki reformun hızlandırılması ve geniş kapsamlı yapısal reformlar yoluyla güveni güçlendirmeyi amaçladığını belirten Fischer, “Programdaki politikaların kararlı uygulanması ve önemli miktarda ek dış kaynak imkanının varlığıyla daha düşük faiz oranları, daha güçlü kamu finansmanı ve ekonomik faaliyetin yeniden düze çıkması şeklinde özetlenebilecek bir dönemi başlatacaktır” diye konuştu.

       

BANKACILIK REFORMUNA ÖVGÜ

       IMF Birinci Başkan Yardımcısı Stanley Fischer; IMF’nin, yeni ekonomik programın ‘derinliğini ve kapsamını’ memnuniyetle karşıladığını ifade ederek, şöyle devam etti:

       “Özellikle son krizlerde görülen yapısal zayıflıklar göz önüne alındığında, bankacılık reformuna verilen önem doğrudur. Kamu sektörü bankalarının gecelik kayıplarının tasfiyesi, bu bankalarının tamamen rekapitalizasyonu ve idare yapılarının toptan değiştirilmesiyle finans sektörünün güçlendirilmesinde önemli adım atılacaktır.”

       

REFORMASYON VE ŞEFFAFLIK ÖNEMLİ

       Fischer, açıklamasında, ayrıca, kilit önemdeki şirketlerin özelleştirilmesi yolundaki önlemler ve önemli iç piyasaların (Telekom, elektrik, doğalgaz, tütün ve şeker piyasaları) yeniden düzenlenmesine ve idare yöntemlerinin geliştirilerek şeffaflığın ilerletilmesinin programın temel unsurları olduğunu vurguladı.

       

‘MAKROEKONOMİK POLİTİKALAR GÜÇLÜ’

       Programın, makro ekonomik politikalarının güçlü olduğuna dikkat çeken Fischer, şöyle dedi:

       “Para politikasına gelince, yeni Merkez Bankası yasasının kabulü, fiyat istikrarı yönünde Merkez Bankası’nın operasyonlarına bağımsızlık kazandıracaktır. Kısa dönemde ve kesin olarak belirlenmiş bir enflasyon hedef çerçevesinin yerine konulmasından önce para politikası dalgalı kur çerçevesi içinde faaliyet gösterecektir”

       

UYGULAMADA KARARLILIK VE DESTEK ŞART

       IMF’nin, ‘iddialı’ programa desteğini olağanüstü olanaklarını sağlayarak kanıtladığına işaret eden Fischer, “Programın başarısı, hem hükümetin uygulamadaki kararlılığına, hem de özel sektörün desteğinin sürmesine bağlı olacaktır” diye konuştu.

       

Ntv

16 Mayıs —  Fischer, IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun, Türkiye’nin programını görüşmesinin ve finans paketini onaylamasının ard...