Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Florida Yüksek Mahkemesi oturumu sona erdi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 758
152
Florida Yüksek Mahkemesi oturumu sona erdi

20 Kasım—  Mahkeme’nin, Florida eyaletinde elle sayımın geçerli sayılıp sayılmayacağına dair kararı, başkanlık seçiminde belirleyici ...


Amerikan televizyonlarından canlı yayınlanan oturumda, Demokrat Parti ve Cumhuriyetçi Parti avukatlarıyla, Broward ve Palm Beach ilçelerinin avukatları, Florida eyaleti seçim sorumlusu Katherine Harris’in danışmanı ve seçmen avukatı sıfatıyla katılan avukatların görüşleri dinlendi.

        Yedisi de Demokrat olan Florida Yüksek Mahkemesi yargıçlarının, müdahillere sordukları sorulardan, en çok önem verilen konunun, yasalara göre son tarih olan 12 Aralık’ta, Florida’nın, eyalette kimin kazandığına ilişkin sonucu açıklaması olduğu gözlendi. Florida eyaleti, bu tarihe kadar bir sonuç açıklayamazsa, bu eyaletin seçici oylarının, ABD Başkanı’nı seçecek Seçici Kurul oylamasından dışlanması söz konusu. Yargıçların, elle sayımın tamamlanmasından yana oldukları, ancak en büyük endişenin, bu elle sayım sürecinin, 12 Aralık’a kadar sonuca bağlanamaması olduğu ifade ediliyor.

        Florida, 12 Aralık’a kadar eyalette kimin kazandığını açıklayamazsa, bu eyaletin Seçici Kurul oylamasından dışlanmasından faydalanacak olan başkan adayı Demokrat Partili Al Gore olacak. Florida dışlanırsa Gore, Cumhuriyetçi Partili rakibi George W. Bush’tan daha fazla seçici oyu bulunan aday olarak, 18 Aralık’taki Seçici Kurul oylamasında ABD Başkanı ilan edilebilir. Mahkeme, eyalette elle sayıma gerek olmadığı sonucuna varırsa, halen Gore’dan fazla oyu bulunan Bush, Florida’nın ve seçimin galibi olabilir. Florida Yüksek Mahkemesi, verecekleri kararın önemini takdir ederken, mahkeme binasının önü, Gore ve Bush’u destekleyenlerin gösterilerine sahne oldu.

       

        Florida eyaletinin 12 Aralık tarihinde, eyalette kimin kazandığını bildirmesi gerekiyor. Bu tarihten hemen sonra, 18 Aralık’ta Seçici Kurul, bütün eyaletlerde toplanarak, ABD Başkanı’nı resmen seçecek. Karar, 12 Aralık’tan önce açıklanamazsa, Florida eyaletinin seçici oylarının tamamen Seçici Kurul’dan dışlanmasının söz konusu olduğu belirtiliyor.

        Florida Yüksek Mahkemesi yargıçları, davanın müdahillerine sordukları soruları, Florida’nın 12 Aralık’tan önce seçici oylarını açıklayıp açıklayamayacağı konusu üzerinde yoğunlaştırdılar.

        Başyargıç Charles T. Wells, oturumun açılışındaki konuşmasında, verecekleri kararın öneminin farkında olduklarını ve tarihi bir oturumun başladığını söyledi. Oturumun ilk kısmında, Palm Beach ilçesi avukatı Bruce Ragow, Broward ilçesi avukatı Andrew Meyers ve Demokrat Parti başkan adayı Al Gore’un avukatı David Boies’in görüşleri dinlendi.

        Palm Beach ve Broward ilçesi avukatları, neden elle sayıma gerek gördüklerini anlatırken, Gore’un avukatı Boies, oyların uygun şekilde sayılmadığını ve adil bir sonuca ulaşmak yolunda mutlaka elle sayım için yeterli zaman tanınması gerektiğini vurguladı. Boies, Florida kanunlarına göre, başkan adaylarından birinin talebi üzerine, Florida ilçelerinde yeniden elle sayıma başlanabileceğini söyledi.

        Florida Yüksek Mahkemesi’nin yedi yargıcının da Demokrat Partili yönetimler tarafından atanmış Demokratlar olduğu biliniyor. Mahkemenin elle sayıma izin vermesi halinde, Gore büyük bir zafer kazanmış olacak. Ancak Cumhuriyetçi Parti’nin de bu kararı temyiz edeceği belirtiliyor.

        Mahkeme, elle sayıma gerek olmadığı ve Florida’da kanunlara uygun davranıldığı hükmüne varırsa, bu durum George W. Bush’un Florida eyaletinde kazandığı ve dolayısıyla ABD Başkanı olduğu anlamına gelecek. Gore kampanyasının, bu mahkeme kararından sonra başka yasal yollar arayışına girip girmeyeceği ise henüz kesinlik kazanmadı.

       

CUMHURİYETÇİLERİN BOYKOT HAZIRLIĞI

       Cumhuriyetçi Partililer, yedi üyesi de Demokrat Partili olan Florida Yüksek Mahkemesi’nin, Demokrat Parti başkan adayı Al Gore lehine karar vermesi ve Gore’un da seçimi kazanması halinde, “Beyaz Saray’ı zehir edeceklerine” söz verdiler. Florida’da yeniden elle sayımlar yapılmasına ilişkin Cumhuriyetçi Parti’nin kızgınlığı büyürken, başkanlık seçiminde olduğu gibi Kongre’de de ikiye bölünen Amerikan siyasetinin, “bu aşamadan sonra kim kazanırsa kazansın, Beyaz Saray ile Kongre arasında uzlaşmacı bir yönetime izin verecek gibi görünmediği” ifade ediliyor.

        Demokrat Parti elle sayımda ısrar ederken, Cumhuriyetçi Parti, makinayla yapılan sayımın yeterli olduğunu ve elle sayımın Demokrat ağırlıklı Florida ilçelerinde yolsuzluğa yol açabileceğini savunuyor.

        Cumhuriyetçi Parti’nin eski Kansas Senatörü ve eski başkan adayı Bob Dole, Cumhuriyetçi Partili George W. Bush yerine, Başkan Yardımcısı Al Gore’un Beyaz Saray’ı alması halinde, yemin töreninin boykot edilmesi ihtimali olduğunu söyledi. Temsilciler Meclisi çoğunluk lideri Tom DeLay de, Cumhuriyetçi Temsilciler Meclisi ve Senato üyelerinin, seçici delege oylarında yolsuzluk olduğuna kanaat getirmeleri halinde, bir eyaletin seçici oylarını kabul etmeyebileceklerini kaydetti. Demokrat Partililer ise bu durumun “sistemi zehirleyici” bir etki yaratacağını belirtiyorlar.

        Demokrat Parti Illinois milletvekili Richard Durbin, Gore’un taktiklerine Cumhuriyetçi Parti’nin gösterdiği kızgın tepkilere dikkat çekerek, Gore’un başkan seçilmesi halinde yönetimin tepesinde anlaşmazlıkların uzayacağını söyledi. Cumhuriyetçi Partililer, Gore’un Florida’da kazanarak başkan seçilmesi halinde, meşruiyetinin şüpheli hale geleceğini ve destek görmesinin mümkün olmadığını belirtiyorlar. Gözlemcilere göre, Cumhuriyetçi Parti başkan adayı George W. Bush başkan seçilirse de, Kongre ile sıkıntı yaşaması olasılığı yüksek bulunuyor.

        Florida Yüksek Mahkemesi, bugün Florida eyaletinin bazı ilçelerinde devam eden elle sayımların, sonuca eklenip eklenmemesi gerektiğine ilişkin kararını vermeden önce, müdahilleri dinleyecek. Florida’da kazanan, bu eyaletin 25 seçici oyunu alarak ABD başkanı olacak.

       

       

       

Ntv

20 Kasım—  Mahkeme’nin, Florida eyaletinde elle sayımın geçerli sayılıp sayılmayacağına dair kararı, başkanlık seçiminde belirleyici ...