Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Fogg: Her şeyin 2002de tamamlanacağına inanmak zor

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 952
67
Fogg: Her şeyin 2002de tamamlanacağına inanmak zor

AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği konusundaki müzakerelerin başlaması için, kriterlerin tatminkar ...


AB üyesi ülkelerin de reformları kamuoyuna anlatma konusunda çaba sarfettiğini belirten Fogg, “AB, şu aşamada tam olarak Türkiye’nin lehine değil, Batı Avrupa ülkelerine doğru girildikçe, Türkiye’ye karşı tutumlar değişiyor. Bunun nedeni de bilinçsizliktir” şeklinde konuştu.

        Fogg, Türkiye’de insanların AB’yi yakından tanıdıkça üyelik konusundaki tartışmaların uzayacağını belirterek, Kopenhag kriterlerinin sınırsız olmadığını ve ülkelere göre de farklılıklar göstermediğini kaydetti. Karen Fogg, Ulusal Program hakkında görüşlerinin sorulması üzerine, sadece İngilizce olan bölümleri okuduğunu ifade ederek, AB Komisyonu’nun bu programı yakından inceleyeceğini kaydetti.

       

TAM ÜYELİK GÖRÜŞMELERİ

        Karen Fogg, aday ülkelerin yükümlülüklerini yerine getirip getirmediği konusunda, Temmuz ve Eylül ayları arasında bilgi toplanarak bir rapor hazırlanacağını anlatarak, Türkiye için de böyle bir rapor hazırlanacağını söyledi. Bu durumun “canlı bir süreç” olduğunu ifade eden Fogg, “Türkiye artık reformlar için kendi hızını kendi ayarlamak zorunda. Reformlar için konsensüs gerekli. Yasalar, parlamentodan geçirilmeden önce iyi anlaşılmalı” şeklinde konuştu.

        Fogg, Türkiye’nin 2002’de tam üyelik görüşmelerine başlayıp başlayamayacağının sorulması üzerine de “Müzakerelerin başlaması için, kriterlerin tatminkar şekilde yerine getirilmesi gerekli. Her şeyin 2002’de tamamlanacağına inanmak zor. Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz ve Dışişleri Bakanı İsmail Cem, müzakerelere 2004 yılında başlamak istediklerini açıkladılar. Bu, oldukça da iddialı” dedi.

        Kriterlerin yerine getirilmesi için sağlanacak finansman konusundaki bir soru üzerine Fogg, AB’den gelecek yardımların “okyanusa düşmüş bir damla” olduğunu ifade ederek, bunun ileride artırılabileceğini sözlerine ekledi.

       

       

Ntv

AB Komisyonu Türkiye Temsilcisi Karen Fogg, Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği konusundaki müzakerelerin başlaması için, kriterlerin tatminkar ...