Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

FPden, 312de değişiklik teklifi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 842
175
FPden, 312de değişiklik teklifi

FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312. maddesinin 2. fıkrasında değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi haz...


Candan, hükümetin dış politika konusunda “devekuşu misali kafasını kuma gömerek Türk halkının geleceğini tehlikeye atan politikalar izlediğini” öne sürdü.

       Sözde Ermeni soykırımı karar tasarısının ABD Temsilciler Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilme ihtimalinin yüksek olduğunu ifade eden Veysel Candan, Avrupa Parlamentosu’nun bir süre önce Türkiye raporunu yayınladığını, burada da Türkiye aleyhine ifadeler bulunduğunu kaydetti.

İSRAİL-FİLİSTİN SORUNU

       Irak’a 10 yıldır ambargo uygulandığını, ancak Ürdün ve Suriye gibi ülkelerin bu ambargoyu deldiğini anımsatan Candan, Türkiye’nin zararının 10 milyonlarca doları bulduğunu belirtti. Ortadoğu’daki diğer sıcak gelişmenin de İsrail-Filistin arasında yaşandığını hatırlatan Candan, bölgede kanın gövdeyi götürdüğünü söyledi.

       İsrail’in Filistin halkını “katlettiğini”, Türkiye ile İsrail arasında askeri ve ticari anlaşmaların bulunduğunu, Türkiye’nin bu çerçevede arabulucu rol üstlenmesi gerektiğini kaydeden Candan, “Türkiye ayrıca İsrail’le olan askeri, ticari anlaşmalarını askıya almalıdır. Hükümet konuyu demeçlerle geçiştirmemelidir” dedi.

       FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, İsrail’in bölgede yayılmacı bir politika izlediğini, ABD başkanı, Mısır devlet başkanı, İsrail ve Filistin devlet başkanlarının katılacağı zirvenin Mısır yerine Türkiye’de yapılması gerektiğini söyledi.

       

“HÜKÜMET EKONOMİDE BAŞARISIZ”

       Hükümetin ekonomik programını da eleştiren Veysal Candan, programın başarısız olduğunu, istikrarsızlıkla sonuçlandığını iddia etti. “Hükümetin alternatifi yok” denildiğini kaydeden Candan, “doğrudur. Bu kadar beceriksiz, inisiyatif kullanamayan hükümetin alternatifi yoktur” diye konuştu. Candan, hükümetin dar gelirlinin kemerini sıkmasını istediğini, ancak bunu yaparken bu kesimin boğazını sıktığını, rantiyeciye çalıştığını, tefecilerin tahsildarı gibi davrandığını öne sürdü. Egebank olayına da değinen Candan, devleti soyanların yanı sıra “soyduranların, birilerine referans olarak mektup yazanların da soyanlar kadar suçlu olduğunu” söyledi.

       Kamuoyunda “28 Şubat Kararları” diye bilinen kararları da eleştiren Candan, irtica söylemi adı altında din ve vicdan hürriyetinin kısıtlandığını iddia etti.

       

312. MADDEDE DEĞİŞİKLİK TEKLİFİ

       FP’li Candan, TCK’nın 312. maddesinin 2. fıkrasında değişiklik yapılmasına dair bir kanun teklifi hazırladıklarını, Meclis Başkanı seçiminin ardından bu teklifi TBMM’ye sunacaklarını bildirdi. Candan’ın verdiği bilgiye göre, söz konusu değişiklik teklifi şöyle:

       “Madde 312-Kanunun cürüm saydığı bir fiili alenen öven veya iyi gördüğünü söyleyen veya yapılmasını istediği eylemleri belirtip sosyal sınıf, ırk, din veya mezhep farklılığı gözeterek umumun emniyeti için yakın tehlike teşkil edecek şekilde halkı birbirine karşı alenen tahrik eden kimse 1 seneye kadar hapse mahkum olur. Yakın tehlikeden bahsedilebilmesi için fiilin, işlendiği tarihten itibaren en geç 48 saat içinde bir cürüme sebep olması gerekir. Yukarıdaki fıkrada yazılı suçların 312. maddenin 2. fıkrasında belirtilen araçlarla işlenmesi halinde ceza 3’te 1 oranında arttırılır.”

       FP Genel Başkan Yardımcısı Candan, meclis başkanı seçimiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken de FP adayı Bolu Milletvekili İsmail Alptekin’in çekilip çekilmeyeceği konusunun gelecek hafta Salı günü yetkili kurullarda yapılacak durum değerlendirmesinden sonra netlik kazanacağını bildirdi.

       

Ntv

FP Genel Başkan Yardımcısı Veysel Candan, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 312. maddesinin 2. fıkrasında değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi haz...