Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

FPden memur yasasına karşı tavır

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 810
30
FPden memur yasasına karşı tavır

FP Grup Başkanvekili Yasin Hatiboğlu, yıkıcı ve bölücü faaliyet gösteren memurlar ile sözleşmeli personelin görevden alınmasına ilişkin tasarıların ...


Aynı tasarının, Mesut Yılmaz’ın başbakan olduğu dönemde TBMM’ye sunulduğunu, o zaman bunun görüşüleceği yer olarak da Anayasa Komisyonu’nun işaret edildiğini anlatan Hatiboğlu, “Tasarının iktidarın 15’e karşı 25 üyeyle temsil edildiği Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmesi bir geceyarısı baskınıdır” diye konuştu.

       Tasarının bugün Plan ve Bütçe komisyonu’nda görüşülmesi sırasında Komisyon Başkanı Metin Şahin’in tutarlı davranmadığını iddia eden Hatiboğlu, şöyle konuştu: “İlk yapılan oylamada 11’e karşı 14 oyla Plan ve Bütçe’nin bu tasarıyı görüşmekle görevli olmadığı kanaatine varılmıştır. Ancak yapılan ikinci oylamada sayın Şahin (Siz arkadakiler neden el kaldırmıyorsunuz?) diyerek ikna odaları yöntemini kullanmıştır. Komisyon, hükümetin baskısından kendini kurtaramamıştır.”

        Tasarının yasalaşması halinde “çok değerli kamu görevlilerinin uyduruk bir iftiradan dolayı görevlerine son verileceğini” bildiren Hatiboğlu, bu düzenlemeye karşı her türlü hukuk mücadelesini vereceklerini söyledi. Hatiboğlu, bir soru üzerine, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in gösterdiği tutumlarla hukukun teminatı olduğunu gösterdiğini belirtti. Hatiboğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

        “Cumhurbaşkanı, böyle geceyarısında, mal kaçırır gibi yapılan bu tasarıyı Resmi Gazete’de yayınlamaz. Cumhurbaşkanı onaylasa bile, ki ihtimal vermiyorum, o zaman Anayasa Mahkemesi’nin yolunu tutarız. Bu konuda çok deneyimimiz var. Bildiğiniz gibi 34’e yakın KHK’yı iptal ettirdik.”

       

Ntv

FP Grup Başkanvekili Yasin Hatiboğlu, yıkıcı ve bölücü faaliyet gösteren memurlar ile sözleşmeli personelin görevden alınmasına ilişkin tasarıların ...