Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Fransa İçişleri Bakanı istifa etti

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 485
24
Fransa İçişleri Bakanı istifa etti

29 Ağustos—  Fransa İçişleri Bakanı Jean Pierre Chevenement, Korsika konusunda Başbakan Lioenel Jospin ile düştüğü görüş ayrılığı yüzünden ...


Chevenement, Korsika’ya daha fazla özerklik verilmesine, Fransa’nın birlik ve bütünlüğüne yönelik bir tehdit oluşturacağı ve ayrılık yanlısı militanları cesaretlendireceği gerekçesiyle karşı çıkıyordu. Kısmi idari özerklik içeren reformları Meclis’te savunmayı reddeden Chevenement, Jospin’ın başbakanlık binasında Korsikalı milliyetçilerle yaptığı görüşmelere de uzun süre karşı çıkmıştı.

       

CHEVENEMENT’IN İSTİFALARI

       İçişleri Bakanı Chevenement daha önce, 1983 yılında Sanayi Bakanlığı, 1991 yılında da Savunma Bakanlığı görevinden, hükümet politikaları ile ters düşerek istifa etmişti. Körfez Savaşı sırasında, kendi hükümetinin politikasını sert bir biçimde eleştiren Chevenement’ın Savunma Bakanlığı görevinden istifa etmesi, Fransa’da geniş yankı uyandırmıştı.

       Fransa’nın en sıkı jakoben politikacılarından biri olarak bilinen Chevenement, 1992 yılında Sosyalist Parti’den ayrılarak, “Vatandaşlar Hareketi” adı altında kendi partisini kurmuştu. Jospin’ın, Chevenement’ın yerine, Savunma Bakanı Alain Richard, Tarım Bakanı Jean Glavany ya da hükümetin meclis ile ilişkilerinden sorumlu bakanı Daniel Vaillant’ı getirmesi bekleniyor.

       

İSTİFA JOSPIN’I ZAYIFLATACAK

       Fransız basınında bugün çıkan haberlerde, Chevenement’ın istifasının Jospin’ı zayıflatacağı ileri sürüldü. Hükümetin sosyalist bakanları, Chevenement’ın istifasından büyük üzüntü duyduklarını açıklarken, Sosyalist Parti Genel Sekreteri Françoies Hollande, Korsika politikası konusunda Jospin’ın görüşlerini değiştirmesinin mümkün olmadığı için Chevenement’ın istifasının normal olduğunu bildirdi. Öte yandan, koalisyonun diğer ortağı yeşil parti yöneticileri ise yaptıkları açıklamalarda, Chevenement ile sık sık görüş ayrılıklarına düştükleri için, istifanın kendilerini çok üzmediğini bildirdiler. Korsika için önerdiği kısmi özerklik reformu ile gerek sağ gerek sol partilerden bazı kesimlerin şimşeklerini üzerine çeken Jospin’ın popülaritesi, son aylarda düşüşe geçti. Lournal du Dimache gazetesinde çıkan bir kamuoyu araştırmasına göre, Jospin’ın arkasındaki halk desteği son bir ay içinde 5 puan düşerek yüzde 58’den yüzde 53’e düştü.

Ntv

29 Ağustos—  Fransa İçişleri Bakanı Jean Pierre Chevenement, Korsika konusunda Başbakan Lioenel Jospin ile düştüğü görüş ayrılığı yüzünden ...