Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Fransanın gündeminde Korsika var

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 791
43
Fransanın gündeminde Korsika var

Fransa Meclisi, Korsika bölgesine daha fazla özerklik verilmesini öngeren yasa tasarısını görüşmeye başlıyor....
       Başbakan Lionel Jospin’in geçen yıl sunduğu tasarı, adanın idari yapısında önemli reformlar yapılmasını öngörüyor. Tasarıya göre, 2004 yılına kadar Fransa Meclisi’nin kontrolü altında adaya yasama yetkisi verilecek. Tasarı, dil ve eğitim alanında bazı kültürel hakları da içeriyor. Tasarıyla, 2004 yılında Korsika adasının statüsüne ilişkin olarak anayasa değişiklik yapılması amaçlanıyor. Başbakan Lionel Jospin’in geçen yıl sunduğu tasarı, ülke çapında geniş yankı uyandırmış, tasarıya karşı çıkan içişleri bakanı istifa etmişti. Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, hükümetten tasarıyı gözden geçirmesini istemiş ve uzun süre tasarının meclis gündemine gelmesini engellemişti. Adada yapılan son ankete göre, Korsika halkının yüzde 63’ü Jospin’in reformlarını desteklerken, tam bağımsızlık isteyenlerin oranı sadece yüzde 3’te kalıyor.

       

MUHALEFETİN KORSİKA ENDİŞESİ

       Fransa’da anamuhalefette bulunan muhafazakar Cumhuriyetçi Birlik Partisi (RPR), Korsika’ya daha fazla özerklik öngören yasa tasarısına ret oyu vereceğini açıkladı. RPR Meclis Grup Başkanı Jean Lous Debre, bugün yaptığı açıklamada, yasa tasarısına, Korsika’nın Fransa’dan koparılarak bağımsız devlet olmasına olanak sağlayacak bir adım olarak gördükleri için ret oyu vereceklerini bildirdi.

       Fransa’da liberal eğilimli Fransa Demokrasi Birliği (UDF) ise, Meclis’te bugün tartışılmaya başlanan yasa tasarısı için referanduma gidilmesini savunuyor.

       

Ntv

Fransa Meclisi, Korsika bölgesine daha fazla özerklik verilmesini öngeren yasa tasarısını görüşmeye başlıyor....