Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Fransız bakanın yeri hemen dolduruldu

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 628
30
Fransız bakanın yeri hemen dolduruldu

 Fransa İçişleri bakanlığına Daniel Vaillant getirildi. Bu sabah Jean-Pierre Chevenement’in istifasiyla boşalan İçişleri bakanlığına, hüküm...
       

       Chevenement’ın istifası son bir aydır beklendiği için sürpriz olarak karşılanmadı. Fransız siyaset terminolojisine “bir bakan ya susar, ya da çeker gider” formülünü kazandırmakla ün yapan ve radikal çıkışları nedeniyle Fransız basını tarafından adındaki benzerlik nedeniyle “Fransız Che” diye anılan Chevenement, Korsika’ya için öngörülen geniş özerklik planına karşı olduğu için istifayı tercih etti.

       Bu sabaha kadar mensubu olduğu hükümet ve özellikle de başbakan Lionel Jospin ile konu hakkında anlaşamayan Chevenement susmak yerine çekip gitmeyi daha uygun buldu. Chevenement, 1983 yılında Araştırma bakanıyken, bakanlığının bütçesinin azaltılmasını protesto ederek hükümetten ayrılmıştı. Aynı Chevenement, Savunma bakanlığı yaptığı 1991 yılında da, Fransız ordularının Körfez savaşı sırasında ABD komutasındaki uluslararası güçle birlikte Irak’a karşı operasyonlara katılmasına karşı çıkmış ve bu konuda Cumhurbaşkanı ve hükümetle anlaşmazlığa düşerek istifasını sunmuştu.

       

JAKOBEN SOLUN LİDERİ

       1961 yılından bu yana Fransız siyasetinde rol alan Chevenement, cumhuriyetçi jakoben solun liderliğini de yürütüyor. 1993 yılına kadar Fransız Sosyalist Partisi’nin (PS) önde gelen isimleri arasında yer alan Chevenement, bu tarihlerde PS’nin yeni fikirleriyle görüş ayrılıkları nedeniyle “Vatandaşlar Hareketi” (MDC) adı altında kendi siyasi hareketini oluşturarak, jakoben sol hareketin partisini kurdu.

       Jakoben sol hareketin Fransız cumhuriyetinin temel prensiplerinden olan “ulus-devlet anlayışı” ve “cumhuriyetin bölünmez bütünlüğü” ilkeleri, Chevenement’ın son istifasının esas nedenini oluşturuyor. Hükümetin etnik milliyetçi Korsikalılarla masaya oturarak diyalog yolunu seçmesi ve bu gruplara yasama hakkini da içeren geniş özerklik tanıyacağı vaadinde bulunması Chevenement ve arkadaşları için bardağı taşıran damla oldu.

       Chevenement, Korsikalılara bazı alanlarda özerklik verilmesine karşı çıkmıyordu. Ancak bunun için adadaki etnik milliyetçi grupların silahlı eylemlerine tamamen son verecekleri konusunda yükümlülük altına girmelerini istiyordu. başbakan Jospin’in Korsikalı milliyetçilerin geçen yıl artan silahlı saldırıları nedeniyle “paniğe kapılıp” geniş özerklik sözü vermesi hükümet ve hükümeti oluşturan siyasi partiler için huzursuzluk yarattı. Chevenement ile Jospin arasındaki 30 yıllık derin dostluk dahi bu konudaki anlaşmazlığa çözüm bulunmasına kafi gelmedi.

       

TARTIŞMA EKİMDE

       Korsika Adası’nın geleceği konusunda Fransız parlamentosunun alt kanadı olan Ulusal Meclis’te Ekim ayında özel bir oturum düzenlenecek. Bu oturumda Hükümetin ada için hazırladığı ve 2004 yılından itibaren adanın yerel meclisine Paris’ten bağımsız yasama hakki da tanıyan yeni statü planı tartışılacak. Hükümetin konuyu 2001 ilkbaharında yapılacak yerel seçimlerden önce gündeme getirmesinin bir tesadüf olmadığı biliniyor.

       Ancak, jakobenler ile merkez ve muhafazakar sağ, Korsikalılara verilmesi planlanan geniş özerkliğin günün birinde Bröton, Alzaslı ve Basklı milliyetçiler tarafından da talep edilebileceği görüsündeler. Hatta böyle bir durumda, su an 5’inci cumhuriyetini yasayan Fransa’nın 6’ ıncı cumhuriyete geçebileceği düşüncesinde olanlar bile mevcut.

Ntv

 Fransa İçişleri bakanlığına Daniel Vaillant getirildi. Bu sabah Jean-Pierre Chevenement’in istifasiyla boşalan İçişleri bakanlığına, hüküm...