Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

FT: Kredi ekonominin derdine çare

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 529
67
FT: Kredi ekonominin derdine çare

IMF’nin Türkiye’ye kredi verilmesine onayı, dünya basınında da geniş yankı buluyor. Financial Times, yeni kredinin ekonominin derdine çare...


“Ancak ekonomik sistemdeki kronik zayıflığı gidermeye yönelik bu son girişime koalisyondan gelecek desteğin gücü konusunda hala kuşkular var” diyen Financial Times yazarı, Bakan Derviş’in Türk Parlamentosu’nu, IMF programının başarısı için şart koşulan yasal değişikliklerin yapılması konusunda büyük ölçüde ikna etmeyi başardığını da bildirdi.

       Son olarak Türk Telekom’un özelleştirilmesiyle ilgili olarak milliyetçi kesimden gelen direnişin aşılmasının büyük bir başarı olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirten Financial Times, bankacılık alanında yapılacak reformun da programın başarısında “anahtar unsur” olarak kalmayı sürdürdüğüne dikkat çekti.

       

REFORMLAR BANKACILIĞA YÖNELİK

       Gazete bankacılık alanının Türkiye’de siyasi nüfuzun ve yolsuzlukların kullanıldığı ve sonuçta 20 milyar dolarlık bir borç yüküne neden olan bir alan olarak dikkat çektiğini de öne sürerken, “girişilen reformlar bankacılık sisteminin gelecekte bu siyasi etkiden kurtulmasına yönelik” dedi.

       Derviş’in yılın ikinci yarısında turizm ve ihracat gelirlerinin etkisiyle bir ekonomik toparlanma beklentisi içinde olduğunu da hatırlatan yazar, ekonomiden sorumlu Bakan’ın ekonomik alanda bir denge yaratma çabası içinde olduğunu vurguladı.

       “Derviş’in programı cesur ve halkın desteğini kazanmış bir program” diyen yazar, Bakan’ın halktan, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’den ve silahlı kuvvetlerden güçlü bir destek aldığını, ancak mensubu bulunduğu koalisyondan “aynı gayretli desteği” elde edemediğini iddia etti.

       

DESTEK POLİTİK

       Türkiye’ye bir kez daha uluslararası destek sağlanmasının nedeninin ekonomik olmaktan ziyade politik olduğu yorumuna da yer veren Financial Times yazarı, “Türkiye’nin borcunu ödeyememesi ABD ve Avrupa için önemli bir müttefik olan Türkiye’yi hayati bir öneme haiz ve hassas bir bölgede istikrarsızlığa iter” dedi. Gazete yazarı Türkiye’nin yaşadığı zayıflığın da ekonomiden değil siyasi yapıdan kaynaklandığını iddia etti.

       

EKONOMİ YENİDEN İNŞAA EDİLECEK

       Diğer yandan, Washington Post gazetesi de, IMF’nin Türkiye’ye ek yardım sağlama kararını değerlendirirken “Bu destek, Türkiye için ekonomiyi yeniden inşaa etme yolunu açıyor” dedi.

       “Türkiye, IMF desteğini sağlıyor” başlıklı haberinde Washington Post, Türkiye’nin IMF’den 8 milyar dolarlık yeni bir acil kredi sağladığını belirterek, “Bu yardımıyla Türk hükümetine borçlarını ödeme, yorgun ekonomiye olan güveni yeniden oluşturma olanağı sağlandı” dedi.

       Yeni finansmanın IMF’nin Türkiye’ye taahhüt ettiği toplam yardımı 19 milyar dolara çıkarttığına işaret eden Washington Post şöyle dedi:

       “Bu destek, hükümetin Şubat ayında lirayı dalgalamaya bırakma zorunda kalarak parayı yüzde 40 oranında düşmesine ve enflasyonun yeniden yüzde 50 üzerine çıkmasına neden olduğu Türkiye için ekonomiyi yeniden inşaa etme yolunu açıyor. Hükümet, halen yeni borç almak için bir yıl öncesine göre bir kat daha ödüyor.”

Ntv

IMF’nin Türkiye’ye kredi verilmesine onayı, dünya basınında da geniş yankı buluyor. Financial Times, yeni kredinin ekonominin derdine çare...