Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

G-7 durgunluk için birbirine girdi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 669
150
G-7 durgunluk için birbirine girdi

7 Temmuz—  Öndegelen sanayileşmiş ülkelerden oluşan Yediler Grubu’nun (G-7) maliye bakanları toplantısında, ABD ile Avrupa ülkeleri, ...


G-7’nin Roma’ya tepeden bakan, 16. yüzyıldan kalma Villa Madama’daki toplantısında, dünya ekonomisinin canlanması için en çok hangi ülke ya da bölgenin yardıma ihtiyacı olduğu hususunda tartışma çıktı.

       Avrupalılar, dünya ekonomisinin büyümesindeki yavaşlamadan sadece kendilerinin sorumlu tutulamayacağını savunurken, ABD, global ekonomiyi canlandırabilmek için elinden gelen hemen hemen herşeyi yaptığında ısrarlı.

       

FRANSA’NIN TEPKİSİ SERT

       ABD Hazine Bakanı Paul O’Neill’in, Avrupa’nın ve özellikle ve Almanya ve Fransa’nın dünya ekonomisinde lokomotif rolünü üstlenmedikleri” iddiaları Almanya ve Fransa’nın sert tepkisini çekti.Almanya Maliye Bakanı Hans Eichel

       Almanya Maliye Bakanı Hans Eichel, G-7 toplantısından önce basına açıklamasında, Almanya’nın durgunluğa girme riskinden bahsetmenin saçma olduğunu, ülke ekonomisinde birçok olumlu işaret bulunduğunu söyledi. Eichel, euro bölgesinin, her ne kadar açıkça yavaşlama belirtisi gösterse de, hala büyümesi en yüksek bölge olduğunu kaydetti.

       

YAVAŞLAMA ABD’DEN KAYNAKLANIYOR

       Fransa Maliye Bakanı Laurent Fabius da, toplantı öncesindeki açıklamasında, küresel ekonomideki yavaşlamanın esasen ABD ekonomisindeki yavaşlama ve petrol fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını belirtti.FED Başkanı Alan Greenspan

       ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını bu yıl altıncı kez düşürmesine, ABD Başkanı George Bush yönetiminin de 1.35 trilyon dolarlık vergi indirimi programına karşın, Avrupa Merkez Bankası’nın enflasyon oranının hedefi aşması nedeniyle, faizleri indirmemesi, Avrupa dışındaki giderek daha çok endişe yaratıyor.

       Japonya’nın çok durgun ekonomisini, bankacılık ve mali reformlarla canlandırma çabası da henüz sonuç vermedi.

       

GÜNDEM YOĞUN

       İtalyan diplomatlarının açıklamasına göre, gündemin öncelikli konuları arasında yoksul ülkelerin borçlarının indirimi, uluslararası finans kuruluşlarının yeniden yapılandırılması ve para aklamanın önlenmesi yer tutuyor.

       Ayrıca, ABD, Kanada, Japonya, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya’nın Dünya Ticaret Örgütü’nü bir dizi ticari görüşmeler yapmak üzere çağırabileceğini belirten diplomatlar, ABD Hazine Bakanı Paul O’Neill’in AB’nin birleşimine karşı çıktığı General Electric ve Honeywell konusunda açıklamalar yapabileceğini de ifade ettiler.

       O’Neill’in ayrıca, ABD ekonomisinin hız kesmesini frenlemek üzere Avrupa ve Japonya’dan destek isteyebileceğini de belirttiler.

Ntv

7 Temmuz—  Öndegelen sanayileşmiş ülkelerden oluşan Yediler Grubu’nun (G-7) maliye bakanları toplantısında, ABD ile Avrupa ülkeleri, ...