Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

GAPta kuraklık önlemleri

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 938
102
GAPta kuraklık önlemleri

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyiyle karşı karşıya kalınan kuraklıkla ilgili GAP’ta önlem alınm...


Dilek, önümüzdeki günlerde yağış olabileceğini, ancak yine de olası bir kuraklığın doğuracağı sonucları azamiye indirmek için bazı önlemler alınacağını belirterek, “fazla sulamanın zehir olduğu gözardı edilmemelidir. Planlı bir sulama programıyla tarımsal kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirmeliyiz” dedi.

       

DURMA NOKTASI

        DSİ 15. Bölge Müdür Vekili Salih Hamavioğlu da, yağışların mevsim normallerinin altında olması nedeniyle barajlara gelen su miktarında önemli ölçüde düşüş olduğunu söyledi.

       2000 yılı içinde enerji ve sulama amaçlı barajlarda bulunan kulanılabilinir durumdaki suyun tamamına yakınının bu amaçlar kapsamında kullanıldığını belirten Hamavioğlu, şöyle konuştu:

       “Keban, Karakaya ve Atatürk barajlarında su alma kodunun altına düşmesi nedeniyle sulama ve enerji işlemleri durma noktasına gelmiştir.

       Su ülkemiz ve özellikle bölgemiz için yaşamsal bir önemi vardır. Bu nedenle boşa akan her litre suyun enerji, tarımsal üretim, toprak kaybı olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle kurak bir dönem yaşanan 2000-2001 sulama mevsiminde su tasarrufuna özen göstermemiz gerekiyor. Bu nedenle kuraklığa karşı 11 maddelik yeni bir program belirledik.”

       

KURAKLIKLA İLGİLİ ALINACAK ÖNLEMLER

        DSİ 15. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan kuraklıkla ilgili 11 maddelik programı şöyle sıralandı: Tüm sulama tesislerinde sulayıcı örgütleri sorumluluk alanına göre hazırlanan genel sulama planlarında belirlenen bitki sulama suya ihtiyaçları ve su kaynağı esas alınarak su kullanım protokolü düzenlenecek. Su dağıtımı sırasında, parsellere bir defa uygulanacak su miktarları belirlenerek su kayıplarını en az düzeyde tutacak bir işletme düzeni geliştirilerek, kanallara bırakılan su miktarı her aşamada ölçülerek su kaynağını su durumu ile tüketim yakından izlenecek. Sulama suyu yetersiz olan sulamalarda, yetiştirilen bitkilerin suya en duyarlı oldukları dönemlerdeki su ihtiyaçları azami ölçüde karşılanmaya çalışılacak, diğer dönemlerde önemli kısıtlamalar yapılacak. Gece sulaması mutlaka uygulanacak. Bu konuda sulama örgütlerini büyük görevler düşüyor. Sulama sezonu öncesi su kayıplarına neden olan tesis yetersizlikleri giderilecek. Tarlaiçi çalışmalar ve kanal onarımları yapılacak. Sulamanın devamlılığı için rotasyon sistemi uygulanacak. Sulama başlama ve bitiş tarihi belirlenecek. Çiftçi buna göre bitki üretimini belirlemeli. Sulamada daha az su kullanılan sulama yöntemleri kullanılacak. Kanal üstü sulamalar bu yıl asgari düzeyde tutulacak. Pompalar DSİ tarafından önceden belirlenen saatlerce çalıştırılacak. Mardin-Ceylanpınar kanalına 2001 yılı içerisinde su verilmeyecek. Aşırı su israfı yukarda belirtilen maddeler uygulandığı taktirde mevcut su kaynakları korunarak etkin bir şekilde kullanılması sağlanacaktır.”

       

Ntv

Ülke genelinde hava sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyretmesi nedeniyiyle karşı karşıya kalınan kuraklıkla ilgili GAP’ta önlem alınm...