Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Gizlemeyin Tedavisi Var

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 715
154
Gizlemeyin Tedavisi Var

Bu problemi yaşayan erkeklerin büyük bölümünün gizlediği rahatsızlık aslında çözümsüz değil


Kısırlık problemi çeken erkeklerin büyük bir bölümünde görülen varikosel, tedavi edilebiliyor. Üroloji Uzmanı Dr. Tansel Kaplancan, "Yeter ki hastalığınızı gizlemeyin" uyarısında bulundu...

Varikosel, genelde belirti vermeden ortaya çıkan bir hastalık olarak biliniyor. Araştırmalar, kısırlık şikayeti olan erkeklerin yüzde 40ında varikosel olduğunu gösteriyor. Önceden en az bir çocuğu olan ancak sonrasında kısırlık şikayeti çeken kişilerde ise bu oranın yüzde 80lere çıktığı belirtiliyor.

KISIRLIĞIN NEDENLERİ...

Hastalığın çocuk sahibi olamayan çiftlerin kabusu olduğunu söyleyen Alman Hastanesinden Üroloji Uzmanı Dr. Tansel Kaplancan, kısırlık şikayeti çeken erkeklerin hiç zaman kaybetmeden üroloji uzmanlarına başvurmaları gerektiğini söyledi.

Kısırlığın nedenlerinin hastalar tarafından bilinmesinin çok önemli olduğunu belirten Dr. Kaplancan, "Bütün varikoselli hastalara 4 günlük cinsel perhizden sonra sperm tahlili (spermiogram) yapılıp sperm sayısı, hareketliliği ve şekilleri araştırılmalıdır. Hastaların yaklaşık yüzde 70inde sperm yoğunluğu ve hareketliliği azalmış, şekilleri bozulmuştur. Bu hastalarda yüksek oranda kısırlık görülür" diye konuştu.

BAŞARI ORANI YÜKSEK

Basit bir ameliyatla sorunun çözülebileceğinin unutulmaması gerektiğini anlatan Dr. Kaplancan, "Varikosel ameliyatı, basit bir ameliyattır ve genellikle hastane de yatmayı gerektirmez. Varikosel ameliyatının başarı şansı değişiktir. Mikroskobik yapılan ameliyatların başarı şansı diğerlerine oranla çok daha yüksektir"ifadesini kullandı.

CERRAHİ TEDAVİ UYGULANABİLİR

Kaplancan, kimlere cerrahi tedavi uylanabileceğini de şöyle aktardı: "Kısırlık şikayeti olan varikoselli erkeklerde, çok ağrı şikayeti olanlarda ve testislerinden biri diğerine göre anlamlı küçülme göstermiş varikoselli erkeklerde cerrahi tedavi önerilir. Tedaviye geçmek için varikoselin mutlaka sperm değerlerini bozmuş olması gerekir. Spermi normalse tedavi edilmeyebilir.”

AMELİYATLA YÜZDE 50Sİ İYİLEŞİYOR

Ameliyatın 30 - 60 dakika sürdüğünü anlatan Dr. Kaplacan, gelişen teknolojiyle birlikte komplikasyon oranın çok düştüğünü söyledi. Şu an komplikasyona hemen hemen hiç rastlanılmadığını belirten Kaplancan, "Ameliyattan 3 ay sonra sperm üretimi düzelir. Sperm üretimindeki düzelme ameliyat olan hastaların yüzde 50-80 inde mümkündür” şeklinde konuştu.

aktifhaber.comBu problemi yaşayan erkeklerin büyük bölümünün gizlediği rahatsızlık aslında çözümsüz değil