Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Gökalp: Tarım çalışanları örgütlensin

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 344
86
Gökalp: Tarım çalışanları örgütlensin

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, tarım sektöründe çalışanların kendi aralarında örgütlenmesi gerektiğini söyledi....


Gökalp, şunları söyledi:

       “Devlet daha iyi hizmet verebilmek ve hizmetin kalitesini yükseltmek için yatırımlardan kaçınmamalıdır. Önceden özel sektörün yapması gereken sektörler, özel nedenlerden dolayı kamunun elinde toplanmaya başlanmıştı. Devlet özel sektörün yapacağı işleri hızla özelleştirmelidir. 29 aylık çalışmalarımızın ana temeli budur. Devlet özel sektörü tek başına bırakmayıp bilim ve teknoloji konusunda gelişmeleri yakından takip ederek onların önüne sunmalıdır. Bazı prosedürler çıkartarak önlerini kesmemelidir. Sivas’a yapılan hizmet binası sadece resmi evrakların takip edildiği yer değildir. İçerisinde tüm tarım sektörlerinin çalışanlarına hizmet verecek ve yol gösterecek şubelerimiz vardır. Tarım sektöründe çalışanların da kendi aralarında örgütlenmesi gerekmektedir. Böylelikle daha hızlı bilgi ve hizmet alacaklarını inanıyorum. Bunun için Tarım ve Köyişleri Bakanlığı olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Trakya bölgesinde bulunan il müdürlüklerimizde hayvan aşılamaları özel sektöre devredilmiştir. Bu uygulamayla çiftçiler daha hızlı ve ucuz hizmet alırken, devlette kara geçmiştir. Boş kalan kadrosunu ise doğuya aktarmıştır.”

       Her tarafa temel atmanın doğru olmadığını savunan Bakan Gökalp, ekonomik güçleri doğrultusunda yarım kalmış temelleri tamamlayarak, hizmete sokacaklarını söyledi.

       

“TARIM-SANAYİ ENTEGRASYONU KURULMALI”

       Gökalp, Bölgesel Tarım Politikalarının Değerlendirilmesi toplantısında yaptığı konuşmada, tarım-sanayi entegrasyonunun kurulmasına olan ihtiyacın çok açık olduğunu söyleyerek, üretimde önemli paya sahip olan illerin; aslında kamu, özel sanayi ve hizmet yatırımlarından arzu edilen ölçülerde pay alamadığını belirtti.

       Gökalp, şunları söyledi:

       “Bir yandan ülke haritasının yeniden yeşile boyanması, ülkemizde iklim, toprak ve bitki ilişkilerinin yeniden tanzimi gerekmektedir. Üretimin sürdürülmesi, meraların geliştirilmesi, hayvancılığın gelişmiş ülkelerdeki gibi, tarımsal üretimdeki payın yüzde 60-70’lere taşınması lazımdır. Kırsal alanlarda tarım-sanayi entegrasyonunun sağlanacağı cazibe merkezleri genişletilmelidir. Ülkemizin bu konuda kaybedecek zamanı yoktu. Her bölgenin geleneksel pazardan çok yurt içi ve yurt dışı pazarlarda isim yapacak üretime geçmesi, pek çok üründe kendi ticari markasını üretmesi, ürünlerin yerinde işlenerek kıymetlendirilmesi sonucu, bölgesel istihdamın sağlanması gerekmektedir. Son zamanlarda yaşanan ekonomik krizlerin, özel sektör kaynaklarında meydana getirdiği reel sınırlama, etkisini tarım sektörü üzerinde de en fena biçimde göstermiştir. Bakanlık olarak bütün çabamız, bunu en aza indirmektir.”

       Gökalp, Bakanlık olarak arzularının, tarım sektöründeki yatırımların; bölgelerin üretim potansiyeli, ekolojisi, iş gücü ve ulaşım imkanları dikkate alınarak, mevcut kaynakların bir bütün halinde üretim, işleme ve pazarlama fonksiyonlarını yerine getirebilecek bir şekilde planlaması olduğunu belirterek, “Bu toplantılar sonucunda gelinmek istenen yer burasıdır” dedi.

Ntv

Tarım ve Köyişleri Bakanı Hüsnü Yusuf Gökalp, tarım sektöründe çalışanların kendi aralarında örgütlenmesi gerektiğini söyledi....