Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Gökalpten kuraklık alarmı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 121
11
Gökalpten kuraklık alarmı

Tarım Bakanı Gökalp Türkiye’nin, ciddi anlamda kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi....
       Tarım il Müdürleri İstişare Toplantısının açılışında konuşan Gökalp, son dönemde vatandaşın yağmur duasına çıktığını belirtti ve “Türkiye yeşile hasret kalırsa nasıl yağmur yağar” dedi.

       Gökalp, yaptığı konuşmada, 2001’de Türk tarımının böyle olmaması gerektiğini belirtti. “Tam tersi günümüzde Türkiye, coğrafi konumu ve olanaklarını sanayi ile entegre ederek tarım alanında lider ülke durumunda bulunmalıydı” diyen Gökalp, günümüz Türkiye’sini Toprak ve Kanunu olmayan, Tarım Hizmetlerini düzenleyen bir Yasası bulunmayan, Tarım Sigortasını oluşturamamış bir ülke olarak niteledi.

       Ülkenin her yanının betonlaştırıldığını, ormanların tahrip edildiğini ve meraların hızla azaldığını anlatan Tarım Bakanı, kuraklık tehlikesine işaret ederken “Allah korusun Türkiye Afganistan olur” diye konuştu.

       

AFGANİSTAN OLURUZ

       Konuşmasının önemli bir bölümünü kuraklık konusuna ayıran Tarım Bakanı, Türkiye’nin ciddi anlamda bir kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu ifade etti. Vatandaşın yağmur ve kar duasına çıktığını kaydeden Gökalp, oysa Türkiye’nin yağmur yağdıracak niteliklerini hızla kaybettiğini anlattı.

       Gökalp, şöyle devam etti: “Tarım alanlarını betonlaştırırsanız, Tarsus-Mersin arasındaki bahçeler sökülür, Kuşadası’nda yeşile hasret kalırsanız, şeftali bahçelerinin arasına betonlar diker, İstanbul’un ormanları tahrip edilir bunların içinde kompleksler, kampüsler oluşursa, Atatürk zamanında 40 milyon hektarın üzerinde olan mera alanı 10 milyon hektara düşerse, Türkiye yeşile hasret kalırsa nasıl yağmur yağar. Yağmur için meraların olması gerekir. Türkiye, yeşil olacak ki yağmur döngüsü devam etsin. Rejim altına alınmayan, barajlarda tutulmadan denize ulaşan, bu şekilde değerlendirilmeden sınırı aşan her damla su kayıp sudur. Türkiye, barajlar zengini bir ülke değildir, İnşaatı başlayan ama uzun yıllar tamamlanamayan, yeterli ödenek aktarılmayan baraj ve göletler mevcuttur. Türkiye, turizmde de, sanayide de gelişecek ama tarımı ihmal ederek, ne sanayi, ne turizmde istenilen noktaya geliriz. Allah korusun Türkiye Afganistan olur.”

       

BU NOKTAYA NASIL GELDİK?

       Tarım ve Köyişleri Bakanı, Türkiye’nin bu noktaya nasıl geldiğini anlatırken de, bu durumun geçmişteki ihmalkar, tahripkar ve vurdumduymaz politikaların sonucu olduğunu vurguladı. 1980’lerde tarımın tamamen gözardı edildiğini belirten Gökalp, bu yıllarda DSİ yatırımlarına fazla kaynak aktarılmadığını, Toprak Sulama Teşkilatı’nın kapatıldığını ve bu şekilde suyun toprağa ve bitkiye gitmesinin engellendiğini söyledi. Bu yöndeki projeleri geliştirenlerin içinde 1 tane dahi tarımcı bulunmadığını kaydeden Gökalp, bugün sanayide ileri ülkeler durumunda bulunan Almanya, Hollanda, İngiltere gibi ülkelerin hepsinin de tarımda iddialı olduğunu ve Türkiye’nin buralardan tarım ürünü ithal ettiğini vurguladı.

       Günümüzde Türkiye’de derli toplu bir Su Kanunu da bulunmadığını anlatan Gökalp, şöyle konuştu: “600 mm ortalama yağış düşmesi gerekirken 230 mm düşmüş. Ben Türkiye’de güneşli günleri, yağışsız, karsız günleri gördükçe kahroluyorum. Sonuna geldik. Yol bitti. Tıkandık. Önümüzü açmamız lazım. Toprak Su Teşkilatını kapatalım. Türkiye Zirai Donatım Kurumu’nu kapatalım, gübre dağıtımı engellensin. Gıda İşleri Genel Müdürlüğünü kapatalım. Gıdayı nasıl olsa dışarıdan alırız. Dışarıda deli danalı etler var. Hormonlu gıdalar nasıl olsa var. Bu ülke ceviz, fıstık bile ithal ediyor. Hayvancılık yapmamıza gerek yok. Sütü, yağı Avrupa’dan ithal ederiz. Veteriner İşleri Genel Müdürlüğü’ne, Su Ürünleri Genel Müdürlüğüne gerek yok denildi. Bunlar kapatıldı. Tarım parçalandı. Onun sonuçlarıdır bunlar.”

       

SU KONSEYİ KURULMALI

       Ormanların da cayır cayır yandığına dikkati çeken Bakan Gökalp, daha sonra kuraklık tehlikesine karşı yapılması gerekenleri sıraladı. Acilen bir Su Konseyi kurulması zorunluluğu bulunduğunu anlatan Gökalp, bununla ilgili yazıyı Başbakanlık ile ilgili Bakanlıklara bugün göndereceklerini bildirdi. Gökalp, konseyin kendi Bakanlığının yanısıra İçişleri, Maliye, Orman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile belediyeler, DPT ve Hazine temsilcilerinden oluşması önerisinde bulunduklarını anlattı.

       Bugün su zengini Türkiye’de aşırı bir su israfı olduğunu kaydeden Tarım Bakanı, şehir merkezlerinde de gerek taşıma, gerek kullanımda çok kayıp bulunduğuna dikkat çekti. Gökalp, GAP’daki ürün çalışmasında ve sulamada Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın bulunmamasından da şikayet etti. Gökalp, ülkemizin Su Kanunu’nu da acilen çıkarması gerektiğini söyledi.

       

AFET ÇALIŞMASI YAPIN

       Tarım Bakanı, konuşmasının son bölümünde Tarım İl Müdürlerine yönelik direktiflerini sıralarken de, il müdürlerinin yörelerine döndüklerinde kuraklık konusunda derhal bir afet çalışması yapmalarını istedi.

       Gökalp’in il müdürlerine direktifleri de şöyle: Yörenizde kuraklığı ve doğru sulamayı anlatın. Valiliklere Tarım Bakanlığı olarak yazı çıkartıyoruz. Koordinasyonu oluşturun. Afet çalışmalarına da hemen başlamanızı istiyorum. Öncelikle suyu nasıl kullanacağız, onun projelerine bakacağız. Tarımın önemi konusunda herkesi inandırın. Hayvancılık, hayvan hastalıkları ile mücadele, yerli üreticinin desteklenmesi, bitkisel yem üretiminin desteklenmesi de ilk önceliklerimizdendir. Buna önem verin. Kaçak hayvan girişi olmayacak. Gerekirse aranızda özel hat oluşturun, 24 saat haberleşin. Özel sektör yatırımlarını tarıma çekin. Gıdaların üretildiği yerlerin denetlenmesi önemli. Ancak esnafa mevzuat içinde kalarak gerekli kolaylığı sağlayın. 24 saat mesai mecazi anlamdadır. Mesainizin 14 saat olmasını istiyorum. Geri kalan 10 saatin 6-7 saati sizin istirahatiniz, 3 saati de geri kalan ihtiyaçlarınızın karşılanmasına yeter. Buna göre çalışın. Kooperatif projelerinin uygulanmasında çok hassas olun. Mera çalışmalarına önem verin. 2003 yılı sonunda Türkiye’de tüm meralarda tespit, tahdit işlemleri bitirilecek. Bitiremeyen il müdürünün aramızda yeri yok. 2009 sonunda da Türkiye’de ıslah edilmemiş tek bir mera parçası kalmayacak. Damızlık yetiştiriciliğinde özel sektör işbirliğine hız vereceğiz. Organik tarımı geliştireceğiz. Organik tarım bölgeleri kuracağız.

       

KURAKLIK CİDDİ BİR TEHDİT

       Tarım Bakanı, toplantıdan ayrılırken de basın mensuplarının kuraklıkla ilgili sorularını yanıtladı. Afet çalışması konusundaki bir soru üzerine kuraklık tehlikesinin gayet ciddi olduğunu kaydeden Gökalp, kendisinin çoktandır bu tehlikeye dikkat çektiğini söyledi. Yağmur yazmazsa bir afet durumunun ortaya çıkacağını anlatan Gökalp, yıllardır tarıma sırt çevrildiği eleştirisini yineledi.

       Su konusunda bir birim oluşturulması, suyun doğru kullanımının ve suda tasarrufun sağlanması gerektiğine işaret eden Gökalp, belediyelerin de bu konuda dikkatli hareket etmeleri gerektiğini kaydetti. Gökalp, Valiliklere gönderecekleri yazıda da tarımı ilgilendiren konularda alınması gereken tedbirlere yer verileceğini bildirdi. Tarım Bakanı, “Toprak Su Teşkilatını kapatırsanız sonucu bu olur. Bu Teşkilat da tekrar kurulmalı” dedi.

Ntv

Tarım Bakanı Gökalp Türkiye’nin, ciddi anlamda kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu söyledi....