Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Greenpeaceten ABDnin füze denemesine protesto

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 119
16
Greenpeaceten ABDnin füze denemesine protesto

Uluslararası nükleer karşıtı çevre kuruluşu Greenpeace bugün, SV Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı) adlı gemisinin, Pasifik Okyanusu’nda Ulusal Füz...
       Ulusal Füze Savunma Sistemi(NMD)’nin bir sonraki denemesinin Mart ayı ile Haziran ayı arasında gerçekleştirilmesi planlanmıştı. Rainbow Warrior da, Mart ayı ortalarında Marshall Adaları’na ulaşmış olacak. NMD’nin daha önceki üç füze denemesinden ikisi başarısız olmuş, ABD ordusunun başarılı olduğunu iddia ettiği tek deneme ise Amerika’da teknik açıdan ciddi bir sorgulamaya yol açmıştı.
“NMD ne Amerikan halkını ne de müttefiklerini koruyacaktır. Aksine, bugünki ve gelecekteki tüm nükleer silah denetimi ve silahsızlanma anlaşmalarını ortadan kaldıracaktır. NMD’den tek yararlanacak olan silah satıcılarıdır’’

— WILLIAM PEDEN

Greenpeace nükleer silahsızlanma kampanyası sorumlusu

       Greenpeace’in Rainbow Warrior gemisini Ulusal Füze Savunma Sistemi deneme sahasına gönderme kararı, ABD’de sistemin geleceğine ilişkin alınacak karar açısından kritik bir noktada alındı. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld önderliğindeki acil gözden geçirme süreci sonucunun, Mart ayında ABD Başkanı’na rapor edilmesi bekleniyor. Bu aynı zamanda, Bush yönetiminin ABD’nin NMD planlarını Avrupalı müttefiklerine kabul ettirmek üzere diplomatik atağa geçtiği bir dönem. İki hafta önce, Münih’teki NATO güvenlik konferansında ABD’nin bu yöndeki en son çabası, Alman Dışişleri Bakanı Joschka Fisher’in “Füze savunması, silahların denetimi ve azaltılması pahasına yapılmamalıdır” uyarısıyla karşılanmıştı. Yakın geçmişte ise ABD’nin Yıldız Savaşları planlarının “silahlanma yarışını yeniden başlatabileceği” uyarısında bulunan Fransız Cumhurbaşkanı Jacques Chirac gibi, ABD’nin diğer müttefikleri de kaygılarını dile getirmişti.

       Greenpeace, Nükleer Silahsızlanma kampanyası sorumlusu William Peden’a göre, “NMD ne Amerikan halkını ne de müttefiklerini koruyacaktır. Aksine, bugünki ve gelecekteki tüm nükleer silah denetimi ve silahsızlanma anlaşmalarını ortadan kaldıracaktır. NMD’den tek yararlanacak olan silah satıcılarıdır’’.Peden sözlerini şöyle sürdürdü: “Greenpeace geçmişte Pasifik’teki nükleer denemelere karşı nasıl bir kampanya yürüttüyse, bugün de yeni bir nükleer silahlanma yarışı ve nükleer savaş riski tehdidi oluşturan Ulusal Füze Savunma Sistemi denemelerine karşı benzer bir kampanya yürütmektedir.”

       Rainbow Warrior, Marshall Adaları’na vardığında, Greenpeace Marshall Adaları Hükümeti ve Kwajalein Füze Sahası komutanlığı ile bir toplantı düzenlemeyi hedefliyor. Ayrıca, NMD programının durdurulmasına yönelik Greenpeace kampanyasının Marshall adaları halkına aktarılacağı toplantılar da düzenlenecek.

       Peden: “ABD nin Ulusal Füze Savunma Sistemi(NMD) programı, Greenpeace’in ilk ortaya çıktığı 30 yıl öncesinden bu yana uğrunda mücadele verdiği nükleer silahlardan arınmış bir dünya için ciddi bir tehdittir. Bu programdan derhal vazgeçilmesi çağrısını dünyaya duyurmak için deneme sahasına gidiyoruz.Rainbow Warrior, nükleer denemeleri durdurmak ve nükleer silahlardan arınmış bir dünya için dünya denizlerinde yürüttüğümüz kampanyada çarpıcı bir geçmişe sahip. Aynı adı taşıyan bir önceki gemimiz 1985 yılında Fransız nükleer denemelerini protesto etmek üzere yola çıkmaya hazırlıkları sırasında, Yeni Zelanda’nın Auckland Limanı’nda bir gece Fransız komandoları tarafından altına patlayıcılar yerleştirilerek batırılmıştı.” diye konuştu.

       Yeni Zelanda polisi tarafından yakalanan ve Greenpeace fotoğrafçısı Fernando Pereira’nın ölümüne yol açan suçlular uluslararası mahkemede yargılanmış ve tarihte ilk kez bir devlet bir sivil toplum kuruluşu karşısında suçlu bulunmuştu. Fransız Savunma Bakanı ise istifa etmek zorunda kalmıştı.

       Greenpeace’in 1971 yılından itibaren 25 yıl sürdürdüğü kampanya sürecinde 1996’da nükleer denemeler tüm dünyada yasaklanmıştı. Nükleer silahlara karşı dünyanın dörtbir yanında gerçekleştirilmiş başlıca Greenpeace eylemleri ise şunlardır:

       1982’de Leningrad (SSCB), 1983’te Berlin Duvarı (Almanya) (balon eylemi), 1989’da Florida (ABD), 1995’te Aldermaston (İngiltere), 1996 Tiananmen Meydanı (Çin), 1998’de Tacmahal (Hindistan) (balon eylemi), 2000’de ise Kaliforniya Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü (ABD) ve Marshall Adaları.

       

Ntv

Uluslararası nükleer karşıtı çevre kuruluşu Greenpeace bugün, SV Rainbow Warrior (Gökkuşağı Savaşçısı) adlı gemisinin, Pasifik Okyanusu’nda Ulusal Füz...