Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

GSMnin KDV ödemesi 25 Martta

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 320
12
GSMnin KDV ödemesi 25 Martta

Türkiye’nin yeni GSM operatörü İş-Tim, lisans bedelinin Katma Değer Vergisi ödemesini 25 Mart’ta yapacak....


İş Bankası Genel Müdürü, CNBC-E’ye yaptığı açıklamada, KDV ödemesi konusunda yasal prosedürü takip edeceklerini söyledi. Yasaya göre 344 milyon dolarlık KDV’nin bugün beyan edilmesi ve izleyen ayin 25’inde Maliye’ye ödenmesi gerekiyor.

       Ancak Maliye Bakanlığı’nin KDV ödemesinin hemen yapılmasını istediği kaydediliyor. Lisans bedelinin ilk taksiti olan 500 milyon dolarlık dilimde de aynı sorun ortaya çıkmış ve İş-Tim ortakliği KDV’yi hemen ödeyerek 585 milyon doları peşin vermişti.

       

HAZİNE RAHATLADI

       İş-Tim Ortaklığı’nın GSM lisansiyla ilgili ödemesi Hazine’nin 21 Şubat’taki yüklü ödemeler öncesinde Hazine’yi önemli ölçüde rahatlattı.

       Hazine önümüzdeki çarşamba yapacağı 4.3 katrilyon liralik rekor itfa öncesinde borçlanma limitini düşürdü. Net borçlanma araliği 3.5-3.7 katrilyon liradan, 2.9-3.2 katrilyon lira araliğina çekildi. Bu indiriminin nedeninin Şubat ayı borçlanma programı yapılırken, GSM taksitinin tamamının gözönünde bulundurulmamasından kaynaklandığı belirtiliyor. Yani Hazine bir ölçüde kendine yedek cephane ayırarak önemli ihaleler öncesinde piyasaya tatlı bir sürpriz yapmış oldu.

Ntv

Türkiye’nin yeni GSM operatörü İş-Tim, lisans bedelinin Katma Değer Vergisi ödemesini 25 Mart’ta yapacak....