Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hacaloğlu: Alt kimlikler gelişmeli

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 346
69
Hacaloğlu: Alt kimlikler gelişmeli

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz’ın Kürtçe TV yayını yapılabileceğini açıklaması, diğer Başbakan ...


Türkiye’nin AB ilişkileri içinde demokrasisini onarma olanağı bulacağını kaydeden Hacaloğlu, Katılım Ortaklığı Belgesi ile ortaya konanın yeni bir şey olmadığını; belgedeki taleplerin 1993 yılındaki Kopenhag kriterlerinde yeraldığını dile getirdi.

       Hukuk devleti, insan hakları, birey-devlet ilişkileri, demokratikleşme gibi KOB’deki konular karşısında mevcut parlamentonun sağ ağırlıklı yapısının dayanamayacağını kaydeden Hacaloğlu, belgede yeralan ve Türkiye’yi en zorlayacak olan konunun, “kültürel çoğulculuk” olduğunu söyledi.

       

”ALT KİMLİKLER ÖZGÜRLEŞTİRİLMELİ”

       Algan Hacaloğlu Türkiye’de alt kimliklerin özgürleştirilmesi, alt kimliklere saygı anlayışının yayılması ve alt kimliklerin kendini geliştirme alanlarının açılması gerektiğini vurguladı. Hacaloğlu, alt kimliklerin kurumsal alan değil, özel alan olduğunu kaydederek, o nedenle bu alanda devletin olmaması gerektiğini söyledi.

       Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının taşımaları gereken tek ortak kimliğin resmi ve siyasal kimlikleri yani Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları olduğunu kaydeden Hacaloğlu, alt kültürel kimliklerin bu üst kimlikle çatışmaması gerektiğini kaydetti.

       

KÜRTÇE EĞİTİM

       Hacaloğlu, bu anlayışla Kürt kökenli yurttaşlar da dahil her etnik kökenden, her alt kimlik ve kültürden olan yurttaşların, ortak “resmi cumhuriyet dili” olan Türkçe’nin yanında kendi ana dil, kültür ve folklorlarını daha iyi öğrenme, koruma ve geliştirme olanaklarının sağlanması gerektiğini anlattı. Hacaloğlu, isteyenlerin kendi ana dillerinde Milli Eğitim Bakanlığı kuralları içinde, özel eğitim görebilmeleri, üniversitelerde ilgili araştırma estitüleri kurulabilmesi ve her türlü özel iletişim, yazılı basın, yayın ve medyadan bu amaçla ve bu çerçevede yararlanabilmelerinin sağlanması gerektiğini ifade etti.

       

MHP’NİN DURUMU

       Algan Hacaloğlu hükümet ortağı partilerin bu konuda bir karar vermek zorunda olduklarını, bunların üzerinde siyasi oyunlar olmaması gereken konular olduğunu belirtti.

       Hükümet ortağı MHP’yi kastederek, “idam cezasında olduğu gibi bunu da kabul edecekler öyle veya böyle” diyen Hacaloğlu, başta ordu olmak üzere sermayenin, sendikaların, toplumun tüm kesimlerinin evet dediğini, hükümet ortaklarının derinmesinin nedeninin ise iç siyaset olduğunu savundu.

       CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, “AB’ye karşı olmanın götürüsü siyaseten daha yüksek, bunu taşıyamazlar” diye konuştu.

       

Ntv

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Algan Hacaloğlu, Başbakan Yardımcısı Mesut Yılmaz’ın Kürtçe TV yayını yapılabileceğini açıklaması, diğer Başbakan ...