Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hackerlara karşı sigorta poliçesi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 659
125
Hackerlara karşı sigorta poliçesi

Lloyd’s of London’la anlaşan bir ABD firması ‘ilk kez’ tam kapsamlı özel hacker sigortası uygulamaya başladı...“Firmaları korsanlara karşı koruyacak olan teknoloji değil, sigortadır, E-ekonomi firmaları hacker’ları önlemek zorunda değil, risklerini idare edebilmek zorunda”

— BRUCE SCHNEIER

Counterpane Teknoloji Uzmanı

       Hackerların sistemlere sızmaları sonucu doğan zararları karşılayan ilk firma olduğunu iddia eden Counterpane, müşterilerini tam garanti veriyor. Firma, sigortal kapsamının 100 milyon dolara kadar çıkasileceğini belirtti. Sigorta uygulamasının ev kullanıcılarına yönelik olmadığını belirten firma yetkililerinden Bruce Schneier, “Bu uygulama Yahoo ve CD Universe gibi kredi kartları numaralarını hacker’lara kaptıranlar için” dedi. Hacker’lara karşı önlem almanın yanı sıra sigortalamanın da gerekli olduğuna dikkat çekti Schneir, “Gelecekte firmaları korsanlara karşı koruyacak olan teknoloji değil, sigortadır, E-ekonomi firmaları hacker’ları önlemek zorunda değil, risklerini idare edebilmek zorunda” dedi. Standart sistem güvenliğinin bel kemiğini firewall’lar (güvenlik duvarı) ve antivirüs yazılımları oluşturuyor, ancak uzmanlar çoğu yazılımın zayıf tarafı bulunduğunu ve hacker’ların da bu açıkları kullanarak güvenlik önlemlerini aşabildiğini vurguluyor.

       Firma, yıllık 20 bin dolarlık prim karşılığında 1 milyon, 75 bin dolarlık prim karşılığında ise 10 milyon dolara kadar olan zararları tazmin edilebiliyor. Sigortanın kapsamı, 100 milyon dolara kadar çıkabiliyor, ancak böyle bir durumda firmalar Counterpane’ın yerine Lloyds ile görüşmek zorunda. Bazı sıradan sigorta poliçeleri hacker’ların neden olduğu zararları, iş kaybı ya da saldırıya uğrama başlığı altında karşılıyor, ama özellikle hacker saldırılarına yönelik poliçe uygulayan firma sayısı çok az. Bunların çoğu da 100 bin dolarlık prim karşılığında 3 milyon dolar gibi yetersiz rakamlardan bahsediyor.

       Uzmanlar, elektronik ticaretteki büyümeyle birlikte hacker sigortası pazarında on yıl içinde milyarlarca dolarlık primlerlerden bahsedileceğini söylüyor. Ancak bugün sigorta şirketlerini çoğu hacker riskini ölçebilecek etkili yöntemlerden yoksun olduğu için bu tür bir uygulamaya geçmekte acele etmiyor.

Ntv

Lloyd’s of London’la anlaşan bir ABD firması ‘ilk kez’ tam kapsamlı özel hacker sigortası uygulamaya başladı...