Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

HADEPli başkanlar hükümetin KOBa yaklaşımından memnun

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 532
41
HADEPli başkanlar hükümetin KOBa yaklaşımından memnun

HADEP’li belediye başkanları, AB Katılım Ortaklığı Belgesi’ni ve hükümetin bu belgeye olan yaklaşımını olumlu karşıladıklarını bildirdiler...


Hükümetin belgeye yaklaşımını olumlu bulduklarını dile getiren Akın, belgede, kısa ve orta vadeli olarak ifade edilen konuların Türkiye’nin ihtiyacı olan ve partileri tarafından savunulan düşünceleri içerdiğini söyledi. Akın, şöyle devam etti:

        “Düşünce özgürlüğü, demokratikleşme, işkencenin önlenmesi, insan haklarına saygı, hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı, idam cezasının kaldırılması, ana dilde eğitim ve yayın hakkı, kültürel haklar, sivil örgütlerin güçlendirilmesi, Milli Güvenlik Kurulu’nda sivil sayısının artırılması ve danışma kurulu haline getirilmesi, enflasyonun düşürülmesi, bölgeler arası farklılıkların giderilmesi, yerel yönetimler reformu, OHAL’in kaldırılması gibi hedefler Türkiye’yi çağdaş demokratik bir ülke standartlarına taşıma konusunda önemli bir gelişme olacaktır.

       Ancak önceliklerin belirlenmesi konusunda bazı hatalar ve eksikliklerin olduğu gözlenmiştir. Örneklemek gerekirse, idam cezasının ve OHAL’in kaldırılması konusunun kısa vadeli hedefler arasında yer almamasını bir hata olarak görüyoruz. Aynı şekilde Kürt sorununun, Türkiye’nin en önemli sorunu olmasına ve yine bu sorundaki çözümsüzlüğün AB’ye üyelik konusunda en önemli engel teşkil edecek olmasına karşın bu konunun isim olarak belgede hiç yer almaması bir eksikliktir.

        Ama belgede adı anılmamasına karşın Kürt sorununun çözümüne ilişkin önemli açıklamalar yer almaktadır. Sonuç olarak bazı eksiklikler içermesine karşın AB Katılım Ortaklığı Belgesi’nin ve hükümetin belgeye olan yaklaşımı olumlu görülmektedir. Ancak olumlayan beyanlarla yetinilmeyip gereklerin yerine getirilmesine ilişkin çalışmaların hiç zaman yitirilmeden başlatılması gereği ifade edilmiştir.”

        Akın, bir soru üzerine Belge’de yer alan “insanların kendi dillerinde yayın yapmaları” görüşünü olumlu değerlendirdiklerini ifade ederek, ancak öncelikle RTÜK Yasası’nda düzenleme yapılması gerektiğine işaret etti. Yayının, resmi kanalların dışında özel televizyonlar aracılığıyla da olabileceğini anlatan Akın, öncelikle yasal engellerin aşılması gerektiğini ifade etti.

        Bu ve buna benzer konularla ilgili olarak iktidar ortağı partilerin liderleriyle görüşme talepleri olduğunu bildiren Akın, ANAP dışındaki hükümet ortağı partilerden görüşme taleplerine yanıt gelmediğini kaydetti.

       

Ntv

HADEP’li belediye başkanları, AB Katılım Ortaklığı Belgesi’ni ve hükümetin bu belgeye olan yaklaşımını olumlu karşıladıklarını bildirdiler...