Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hasan Mezarcıya tahliye

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 486
66
Hasan Mezarcıya tahliye

15 Mayıs—  Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu sanık Mezarcı katıldı. Avukatının gelmediği...
       Mahkeme Başkanı Nuri Yılmaz’ın, psikolojik rahatsızlığı bulunup bulunmadığı konusunda rapor alınması için talebi olup olmadığını sorduğu Mezarcı, hakkında açılan çok sayıdaki davada “deli” olma ihtimali üzerinde durulduğunu, bir hukuki çıkmazla karşı karşıya olduğunu söyledi.

        Mezarcı, Almanya ile İpsala ve Bandırma Devlet hastanelerinden aldığı raporlarda “deli değil, zeki ve kültürlü” olduğunun tespit edildiğini ifade ederek, “Millete mal olmuş bir insan 10 kere deli muayenesinden geçirilmez. Zır deli raporu alınıncaya kadar hastane hastane dolaştırılmaz” diye konuştu.

        Psikolojik durumunun tespiti için hastaneye sevk istemediğini belirten Mezarcı, tahliyesini talep etti. Bu arada, izleyiciler bölümünde oturan Mezarcı’nın oğlu Fatih’in, babasına Almanya’da ve Bandırma Devlet Hastanesi’nde verilen sağlık raporlarını mahkemeye sundu.

       Duruşmaya verilen kısa bir aradan sonra Başkan Yılmaz, Mezarcı’ya İpsala ve Bandırma Devlet hastanelerinden verildiği bildirilen raporlar ile sanık hakkında Ankara 16. Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan davanın dosyasının incelenmek üzere istenmesine karar verildiğini belirterek, istenen belgeler geldiğinde müşahede konusunun düşünüleceğini kaydetti. Yılmaz, sorgusu yapılmış ve kanıtların çoğunun toplanmış olması nedeniyle Mezarcı’nın tahliyesinin kararlaştırıldığını ifade ederek, yurtdışına çıkışının da yasaklandığını kaydetti. Duruşma, 29 Haziran 2001 tarihine bıraktı.

       

İDDİANAME

        Mezarcı’nın, 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde birleştirilen davasına ilişkin Cumhuriyet Savcısı Hamza Uçar tarafından hazırlanan ilk iddianamede, sanığın, İstanbul Metris Cezaevi’nde tutuklu olduğu 16 Ocak 1997 tarihinde, Ankara DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği mektuptaki sözleri ile dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e hakaret ettiği, hükümetin manevi şahsiyeti, devletin askeri ve emniyet kuvvetleri ile adliyenin manevi şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği öne sürülüyor. İddianamede, sanığın, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 159/1 maddesi uyarınca cezalandırılması isteniyor.

        Cumhuriyet Savcısı Metin Sezgin tarafından hazırlanan ikinci iddianamede ise sanık Mezarcı’nın, 1 Temmuz 1997’e dönemin Adalet Bakanı Oltan Sungurlu’ya gönderdiği yazı ile TCK’nın 159/1 maddesine muhalefet ettiği ileri sürülerek, hakkında TCK’nın 159/1 maddesinin iki defa uygulanması suretiyle 2 yıldan 12 yıla kadar ağır hapis talep ediliyor.

       

Ntv

15 Mayıs—  Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın bugünkü duruşmasına, tutuklu sanık Mezarcı katıldı. Avukatının gelmediği...