Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hastalar ölümle karşı karşıya 

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 490
119
Hastalar ölümle karşı karşıya 

Bela bakterinin ilacı karaborsada, yoğun bakım hastaları panikte


Türk Tabipler Birliği, antibiyotiklere dirençli hale gelen NDM-1 enzimi taşıyan bakterilerin tek ilacı olan kolistin etken maddeli ilacın Türkiye’de karaborsaya düşmesiyle yoğun bakım hastalarının ölümle karşı karşıya kaldığını açıkladı.

TTB Başkanı Eriş Bilaloğlu ve Merkez Konseyi üyeleri Doç. Dr. Özlem Azap ile Prof. Dr. Murat Akova tarafından, TTB genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, mevcut antibiyotiklerle tedavi edilemeyen dirençli bakteri gelişen, özellikle yoğun bakım hastalarının tedavisinde kullanılan “kolistin” etken maddeli ilacın son zamanlarda Türkiye’de bulunamadığı dile getirildi. Azap, önceki yıllarda daha çok, yoğun bakım ünitesinde uzun süre yatan hastalarda görülen dirençli bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların, son yıllarda kanser tedavisi alan, organ nakli olan, hatta kısa süreli yatış gerektiren rutin ameliyatlardan birini geçiren hastalarda bile görülmeye başlandığını söyledi.Tedavi edilmesi güç olan bu bakterilere en güncel örneğin, son günlerde basında sıkça yer alan “bela bakteri” olduğunu anlatan Azap, hekimler tarafından iyi bilinen bu bakterilerin “bela”ya dönüşme nedeninin, adını Yeni Delhi’den alan “NDM-1” enzimi olduğunu bildirdi. Bu enzimin, gelişigüzel antibiyotik kullanımı sonucu geliştiğini, sonuçta mevcut yüzlerce ilaçtan sadece birkaçının etkili olabildiği ölümcül enfeksiyonlarla karşılaşıldığını ifade eden Azap, Türkiye’de sorun yaratan bakterinin bundan farklı olduğunu, ancak tedavisinde sadece “kolistin” etken maddeli ilacın kullanılabildiğini söyledi.

“Hastalar ölümle karşı karşıya”

Daha önce, Türkiye’de ruhsatlı olmayan bu ilacın Türk Eczacıları Birliği tarafından getirildiğini, ruhsatlandırıldıktan sonra ise daha yüksek fiyata bir kaç eczanede bulunabildiğini kaydeden Azap, “Ancak son günlerde hiç bulunamaz hale geldi. Bunun anlamı, hastalarımızın ölümle karşı karşıya kalmalarıdır” ifadesini kullandı. İlacın piyasada bulunmaması nedeniyle fahiş fiyata karaborsada satıldığını savunan Azap, Sağlık Bakanlığı’na, “En kısa zamanda hiçbir şirkete fahiş kar sağlanmadan ilacın temin edilmesinin sağlanması” çağrısında bulundu. TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Murat Akova da, ilacın Türkiye’de ruhsatlandırılmasından önce TEB tarafından yurt dışından getirilirken tedavi maliyetinin 63 TL olduğunu, ruhsatlandırma sonrasında ise bunun 100 TL’ye yükseldiğini belirtti. Son bir aydır Türkiye’de bulunamaz hale gelen ilaçla ilgili üretici firmanın “hammadde sıkıntısı”nı gerekçe gösterdiğini ifade eden Akova, “Üretici firma hammadde bulamadığını” iddia ediyor, ama çevremizdeki ülkelerde ve Avrupa’da bulunabiliyor” dedi. Sağlık Bakanlığı’na durumu bildirdiklerini, ancak kendilerine bir geri dönüş olmadığını ifade etti.

Gazete VatanBela bakterinin ilacı karaborsada, yoğun bakım hastaları panikte