Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hattuşada yeni kazı dönemi başladı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 59
4
Hattuşada yeni kazı dönemi başladı

7 Temmuz —  Çorum’a bağlı Boğazkale İlçesi yakınlarındaki Hititlerin başkenti Hattuşa’da, yeni kazı dönemine başlandı. Bu yılki...


Alman Arkeoloji Enstitüsü adına kazılara başkanlık eden Arkeolog Dr. Jürgen Seeher, bu yıl, 2000 yılı kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan havuzların üzerindeki çalışmaların devam edeceğini söyledi. Seeher, “Çalışmalarımızda Hitit başkentinin su dağılımı, su kaynakları ve bunların muhafazası konusunu inceleyeceğiz” dedi.

       Jürgen Seeher, geçen yıl eski Hitit dönemine ait 4 havuzdan yan yana olan iki tanesinin ortaya çıkarıldığını, bu havuzların 75 metre uzunluğunda, 15 metre genişliğinde olduğuna işaret ederek, “3’ncü havuzun genişliği 15 metre, 4’ncü havuz ise tahminen 20 metre civarında. Uzunlukları ise belli değil. Bu yıl 4’ncü havuzu kazacağız. Bu çalışmalarımız Ağustos ayı sonuna kadar sürecek” diye konuştu.

       

ALACAHÖYÜK KAZI ÇALIŞMALARI

       

       Çorum’daki Hititlere ait yerleşim merkezlerinden Alacahöyük’te ise kazı çalışmalarına bu ay içinde başlanacak. Kazı Başkanı Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykut Çınaroğlu, Temmuz ayının 3. haftasında Alacahöyük’te olacaklarını belirterek, şöyle konuştu:

       

       “Bu yılki çalışmalara bir önceki dönemden kalan kısımdan devam edeceğiz. Geçen yıl üzerinde çalışılan Anıtsal 2 adlı Hitit yapısının üzerinde yoğunlaşacağız. Bu yapının fonksiyonunu araştıracağız. Zaman ve şartlar el verdiği takdirde, Eski Tunç Çağı tabakalarını da araştıracağız. Kazılar Eylül ortalarına kadar devam edecek. Mevcut yapıların restorasyon çalışmalarını da sürdüreceğiz.”

       

       

ŞAPİNUVA VE HÜSEYİNDEDE KAZILARI

       

       Ortaköy Şapinuva kazılarına ise Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aygül Süel başkanlığında, 15 Temmuz’da başlanacak. Süel, kazıların Eylül ortalarına kadar süreceğini söyledi. Çorum Müze Müdürlüğü Başkanlığı’nda, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Protohistorya ve Önasya Arkeoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Tunç Sipahi ve Yrd. Doç. Dr. Tayfun Yıldırım tarafından sürdürülen Hüseyindede kazılarına ise ağustosun ilk haftasında başlanacak.

       Yörüklü Hüseyindede Tepesi Kazı Sorumlusu Doç. Dr. Tunç Sipahi, daha önceki kazılarda bir bölümü ortaya çıkan yapı kompleksi üzerinde bu yıl da çalışmaların süreceğini bildirdi. Sipahi, çalışmanın özellikle Hüseyindede tepesinde devam edeceğini belirterek, “Burası kutsal yapı etrafında yoğunlaşan yapı komplekslerinden ibaret bir yer. Buranın yerleşim sınırlarını belirlemeye çalışacağız” diye konuştu. Sipahi, daha önce bulunan kabartmalı vazolardan birinin üzerinde yer alan boğa üzerinden atlama sahnesinin, eski Hitit dönemi için önem arzettiğine dikkati çekerek, bu sahnenin Ege ve Anadolu arasında ikinci bin yıldaki ilişkilere önemli boyut kazandırdığını belirtti.

       

Ntv

7 Temmuz —  Çorum’a bağlı Boğazkale İlçesi yakınlarındaki Hititlerin başkenti Hattuşa’da, yeni kazı dönemine başlandı. Bu yılki...