Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hazine: Borç oranı 2002den itibaren hızla düşecek

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 29
6
Hazine: Borç oranı 2002den itibaren hızla düşecek

Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Melih Nemli, “Borçların milli gelire oranının gelecek seneden itibaren hızla d...


Finansinvest’in 20 ülkeden dünyanın önde gelen kurumsal yatırımcı ve fon yöneticilerinin katılımıyla düzenlediği “Kriz Sonrası Türkiye” konferansı istanbul’da başladı.

       Melih Nemli, konferansta yaptığı konuşmada, yeni ekonomik programın iç ve dış piyasalarda güven yaratmayı ve krizin etkisini azaltmayı amaçladığını ifade etti.

       Nemli, güçlü mali politikalar ve aktif para politikasının enflasyonu azaltmayı hedeflediğini belirterek, paketin somut bir yasal temelin gerçekleştirilmesini amaçladığını, bu yasal tedbirlerin de finans sektörünün yeniden yapılandırılması, şeffaflık, rekabet, verimlilik ve sosyal dayanışmanın artırılması olduğunu söyledi.

       Sözü edilen 15 yasadan 9’unun parlamento tarafından kabul edildiğini hatırlatan Nemli, diğer yasalar için de gerekli hukuki düzenlemelerin yapılmakta olduğunu bildirdi.

       

EKONOMİK PROGRAMIN DETAYLARI

       Nemli, ekonomik programda belirtilen eksi yüzde 3’lük büyümenin yılın ikinci yarısından itibaren düzeleceğini beklediklerini ifade ederek, enflasyonun yıl içinde yavaşlayacağını ve cari işlemler açığının da 1 milyar dolara ineceğini kaydetti.

       Nemli, “Cari işlemler açığı hedefi son derece muhafazakar bir projeksiyondur, ama eğer fazla olursa bu bizi şaşırtmayacaktır” dedi. Kamu sektörü borçlarının sürdürülebilirliği konusunda bazı endişeleri olduğunu dile getiren Melih Nemli, “Borç durumunun dinamizmi çok önemlidir. Önümüzdeki yıllarda borçta tahmin edildiği gibi bir azalma görülürse sürdürülebirlikte herhangi bir endişe olmaması gerekir” diye konuştu.

       Melih Nemli, sözlerini şöyle sürdürdü:

       “Borç oranı gelecek seneden itibaren hızla düşmeye başlayacak. Türkiye’de borç sürdürülebilirliği diye bir konu yoktur. Programın tutarlılığı da herhangi çok iddialı bir özelleştirme geliri beklememektedir. Bütün bu rakamlar hedefler değildir. Bunlar programın gerisindeki varsayımlardır. Projeksiyonlar yapılmıştır. Yeni durumlar altında Hazine kendi borçlanma stratejisini değiştirebilir. Hazine, rahat bir konumda finansman gereksinimlerini de karşılayabilecektir. (Hazine devletin tüm borçlarını üstlenecek, bununla borçları yükselecek) gibi laflar dolaşıyor. Bu doğru değil.”

       Konferansın açılış konuşmasını yapan Finansinvest Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras da, Türkiye’nin çok sayıda krizlerden kendini kurtardığını ve bu krizden de yıl sonunda kurtulacağını ifade ederek, “Bu işin toplam mali faturası gayrisafi milli hasılanın yüzde 20-25 oranını bulmaktadır” dedi.

       Türkiye’nin hala yapısal sorunlarla uğraştığını dile getiren Aras, yeni imzalanan stand-by anlaşmasının pek çok açıdan bir dönüm noktası olduğunu, ekonomiye kendini toparlama imkanı verdiğini söyledi.

       Aras, gelecek paranın mali dengeleri düzelteceğini ifade ederek, birçok soruna da çözüm getireceğini ve Türk ekonomisinin sürdürülebilir bir ekonomi olarak rayına oturmasını sağlayacağını kaydetti.

       Ömer Aras, “bu stand-by anlaşması Türkiye’nin yakalaması gereken bir fırsat olarak değerlendirilmelidir, bu açıdan bakılmalıdır” diye konuştu.

Ntv

Hazine Müsteşarlığı Dış Ekonomik İlişkiler Genel Müdür Yardımcısı Melih Nemli, “Borçların milli gelire oranının gelecek seneden itibaren hızla d...