Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hazine ihalesinde sonuç başarılı

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 195
47
Hazine ihalesinde sonuç başarılı

Hazine, düzenlediği 1 yıl vadeli döviz tahvili ihalesinde yüzde 10.79 faizle 523.4 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi....


Bankacılar, Hazine ihalesindeki sonuçların beklendiği gibi geldiğini belirterek, yarın yapılacak 6 ay vadeli bono halka arzında 300 trilyonluk satışın yeterli olacağını kaydettiler.

       Tekfenbank Fon Yönetim Bölümü Müdürü Bülent Mühür, yaptığı değerlendirmede, “İhale beklendiği gibi geldi. Piyasalar daha da rahatlamış görünüyor. Hazine’nin geri dönüşünün karşılanması aşamasında, yarın 300 trilyonluk satış yapması yeterli olacak” dedi.

       Hazine en son 9 Ekim tarihinde düzenlediği 91 gün vadeli bono ihalesinde toplam 683.4 trilyon liralık teklif gelirken, ihalede nominal 400.8 trilyon liralık satış gerçekleşmişti. İhaledeki net satış miktarı da 340.3 trilyon lira olmuştu. Bileşik faiz yüzde 92.49, basit faiz ise yüzde 71.15 olarak belirlenmişti.

       

HALKA ARZ ÇARŞAMBA GÜNÜ

       Bu arada, Hazine yarın 6 ay vadeli bono halka arz edecek. Halka arz edilecek 182 gün vadeli bonoların ihraç tarihi aynı gün geri ödeme tarihi ise 17 Nisan 2002 olarak tespit edildi.

       Senetlerin dönem faizi yüzde 37, yıllık basit faizi yüzde 74 ve yıllık bileşik faizi ise yüzde 87.69 olarak öngörüldü. Satış fiyatı her 100 bin nominal değerli senetler için 72 bin 993 lira olacak. Senetler en düşük 50 milyon lira ve katları şeklinde ihraç edilecek.

       Bu arada, Merkez Bankası da halka arz yöntemine ilişkin açıklamada bulundu. Buna göre, halka arza katılmak isteyen özel ve kamu bankaları ile açık piyasa işlemleri yapmaya yetkili aracı kurumlar, bugün saat 16.00’ya kadar Merkez Bankası’na başvuracaklar.

       Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamaya göre, Hazine bonolarının ihraç tarihi aynı gün (17 Ekim), geri ödeme tarihi ise 17 Nisan 2002 olarak belirlendi. Dönem faizi yüzde 37, yıllık basit faiz yüzde 74 ve bileşik faiz de yüzde 87.69 olarak belirlendi. Devlet iç borçlanma senetleri (DİBS), en düşük 50 milyon lira ve katları şeklinde satılacak. her 100 bin lira nominal için satış fiyatı 72.993 lira olacak. Satışa aracılık etmek isteyen banka ve Merkez Bankası’nda açık piyasa işlemleri yapmaya yetkili aracı kurumlar, bugün en geç saat 16.00’ya kadar Merkez Bankası’na başvuracak. Hazine, tarafından aracılık yapması uygun görülen kuruluşlar ile Merkez Bankası arasında, Halka Arz’a aracılık protokolu imzalanacak.

       

41 BANKA 9 ARACI KURUM ARACILIK YAPACAK

       Hazine tarafından, 17 Ekim Çarşamba günü halka arz yoluyla yapılacak 182 gün (6 ay) vadeli hazine bonosu satışına aralarında Merkez Bankası şubeleri de olmak üzere 41 banka ve 9 aracı kurum aracılık edecek. Hazine Müsteşarlığı’ndan yapılan açıklamada, halka arza aracılık edecek kamu ve özel banka ile aracı kurumların belirlendiği bildirildi.

       Halka arza aracılık edecek özel ve kamu bankaları şöyle:

       Merkez Bankası şubeleri, Akbank, Alternatifbank, Anadolubank, Bank Ekspres, Bayındır Bank, BNP Ak Dresdner Bank, Citibank, Demirbank, Denizbank, Dışbank, EGS Bank, Etibank, Fibabank, Finansbank, HSBC Bank, İktisat Bankası, Kentbank, Koçbank, Milli Aydın Bankası, MNG Bank, Nurol Yatırım Bankası, Osmanlı Bankası, Oyakbank, Pamukbank, Şekerbank, Sınai Yatırım Bankası, Sümerbank, Ziraat Bankası, T.Ekonomi Bankası, T. Garanti Bankası, Halkbank, T.İş Bankası, T.Kalkınma Bankası, T. Sınai Kalkınma Bankası, Vakıfbank, TAİB Yatırım Bankası, Tekstilbank, Toprakbank, Turkisbank, Yapı ve Kredi Bankası.

       Halka arza aracılık edecek aracı kurumlar: Ak Yatırım Menkul Değ., Alfa Menkul Değ., Ata Yatırım Men. Kıy., Eczacıbaşı Menkul Değ., Finans Yat. Menkul Değ., İş Yatırım Menkul Değ., TEB Yatırım Men. Değ., Yapı Kredi Yat. Men. Değ., Yatırım Finansman Men. Değ.

Ntv

Hazine, düzenlediği 1 yıl vadeli döviz tahvili ihalesinde yüzde 10.79 faizle 523.4 milyon dolarlık satış gerçekleştirdi....