Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Helfeti turizme kazandırılacak

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 331
64
Helfeti turizme kazandırılacak

16 Mayıs—  Vali Dilek, yaptığı açıklamada, Fırat Nehri kenarındaki Halfeti’nin, tarihin her döneminde önemli bir merkez olduğunu söyl...
        “Birecik Barajı’nın yarattığı fiili durum sebebiyle ortaya çıkan yerleşim ve çeşitli altyapı problemlerinin çözümünde, önemli mesafeler alınmakla birlikte, önemli hukuki sorunlar halen varlığını sürdürüyor. Bunlardan yeni yerleşim yeri Karaotlak’ın eski yerleşim yerine 9 kilometre mesafede olması nedeniyle mahalle statüsünü kazanmaması; baraj gölünün ilçenin beşte ikisini su altında bırakması nedeniyle vatandaşın kıyı, çevre ve imar kanunlarını ihlal eder duruma gelmesi ilk sıralanacak olumsuzluklardır. Halfeti’nin su altında kalmasından dolayı ortaya çıkan ve Halfetililerce yaratılmayan bu sorunların mevzuatta yapılacak düzenlemelerle giderilmesi gerekiyor. Belediye, kıyı, çevre ve imar kanunu ile bunlara ilişkin mevzuatlarda yapılacak düzenlemelerle, fiili duruma uygun çözümler getirilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Mevzuat değişikliği önerileri üst makamlara sunarak, destek arayacağız.”

       

TURİZM POTANSİYELİ

        Vali Dilek, mevcut turizm potansiyelinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini ve bu konuda bazı çalışmalar başlattıklarını da belirterek, şöyle konuştu:

        “İlçe merkezinde yeterince konaklama tesisleri yapılarak su yolu ile Zeugma ve Rum Kaleye açılan bir merkez konumuna gelmemiz mümkündür. Bu konuda çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca, su sporlarını değerlendirilecek bir başka faaliyet olarak düşünüyoruz. Bu arada geleneksel Halfeti evleri, restorasyonları yapıldıktan sonra pansiyonculukta kullanılacak. Böylece Birecik Barajı’nın yarattığı fiili durum, halkın lehine çevrilmiş olacak.”

       

Ntv

16 Mayıs—  Vali Dilek, yaptığı açıklamada, Fırat Nehri kenarındaki Halfeti’nin, tarihin her döneminde önemli bir merkez olduğunu söyl...