Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hidayet++

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 707
80
Hidayet++

24 Aralık—  Bir programlama dili olan C’de değerin yanına iki tane artı koyarsanız (++) bu o değerin her seferinde birer birer arttır...


Tecrübe marketlerde satılan bir şey değil; zamanın getirisi. Hidayet, çıktığı her maçta, her antrenmanda, Amerika’da geçirdiği her günde tecrübe hanesine yeni bir şeyler ekliyor. NBA’e tamamen alışması da çok uzun sürmeyecek. Tecrübe hem savunmada, hem hücumda Hidayet’in takımına daha yararlı olmasını sağlayacak. O henüz bir çaylak. Gün geçtikçe arkadaşları ona daha fazla pas vermeye başlayacak, o da kendine güvenip daha fazla şut atacak, sonuç olarak ortaya Stojakovic’den ve Christie’den daha iyi bir oyuncu çıkacak.

       

AVRUPA’DA İYİ, NBA’DA VASAT

       Savunmaya gelince, Hidayet Avrupa standartlarında iyi bir savunmacıydı. Mavi beyazlı formasıyla, rakip takımın hücum gücü en yüksek oyuncusunu tutardı. Bu ister bir ‘shooting guard’, isterse ‘power forvet’ olsun. Hidayet Panathinaikos maçlarında Bodiroga’yı savunurdu, çünkü Efes Pilsen’de boyu uzun olup pota altı dışında da oynayabilen tek oyuncuydu. Hidayet Alba Berlin maçlarında power forvet Vendel Alexis’i tutardı, çünkü Drobnjak çok yavaş kalırdı. Ama aynı şeyler Sacramento Kings için geçerli değil, orada Hidayet’in fiziğine sahip, onun kadar iyi savunma yapabilen (belki de daha iyi) ve ondan daha tecrübeli oyuncular var.

       İlk 5’ten bir örnek verelim: Doug Christie. Hidayet’in hücum gücünün Christie’den iyi olduğu tartışmaya gerek yok. Doug Christie yüzde 36’yla şut atıyor, Hidayet yüzde 46’yla. Christie ve Hidayet’in istatistiklerini 48 dakika üzerinden değerlendirdiğimizde şu tabloyla karşılaşıyoruz:

       .İsabetli atış / toplam şut .. % ... Reb ... Asist ... Sayı

       DC ..... 5.6 / 15 .............. 36 ... 5.4 ..... 4.6 .... 16.5

       HT ..... 5.0 / 11 .............. 46 ... 9.6 ..... 2.6 .... 15.5

       Bu tablo bize gösteriyor ki, Hidayet, Christie’den 4 şut az atıyor olmasına rağmen onun kadar sayı üretebiliyor. Ribaundlarda ikiye katlarken asistlerde geçiliyor.

       

SAVUNMA VE TECRÜBE

       Bu rakamlar ortadayken Hidayet neden kenarda oturuyor? Cevap iki kelime: Savunma ve tecrübe. Şu an itibariyle Christie, Hidayet’ten daha iyi bir savunmacı. Maç başına 2.33 top çalıyor ve bu alanda NBA’in ikincisi ama Hidayet’in DC’den daha iyi savunma yapamaması için hiçbir neden yok. Öğrenmeye istekli, genç ve hırslı. Antrenmanlara erken geliyor, geç gidiyor. Ne kaldı geriye: Zaman!

       Gelecek sezonun ne getireceği, kimin gelip kimin gideceği bilinmez ama benim tahminim Hidayet’in en geç 2001 yılının Kasım ayında, yani gelecek sezonun başında ilk 5 çıkmaya başlayacağı.

       Şu anki durumu değerlendirdiğimizde Hidayet için başarılı diyebiliriz, özellikle Peja’nın sakatlığında ilk 5’te başlaması çok önemliydi. Koç Adelmen, Barry, Anderson, Funderburke gibi oyuncuları es geçip ona görev verdi.

       Sezon başlamadan önce “Hidayet-Anderson’a karşı” yazısında basketbolcumuzun Kings’te en fazla rekabet edeceği oyuncunun Anderson olacağını belirtmiştik çünkü bu kadar iyi bir Hidayet beklemiyorduk. Hidayet, Anderson’la olan savaşını ilk günden kazandı ve ilk 5 oyuncularının yerlerini tehdit etmeye başladı.

Ntv

24 Aralık—  Bir programlama dili olan C’de değerin yanına iki tane artı koyarsanız (++) bu o değerin her seferinde birer birer arttır...