Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hindistanda erkekler eşlerini yakıyorlar

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 7
1
Hindistanda erkekler eşlerini yakıyorlar

26 Aralık—  The New York Times’ın haberine göre, Hindistan hastaneleri, vücutlarına kocaları tarafından gaz yağı kullanılarak yakılan...


Hindistan’ın Bangelore kentindeki Victoria Hastanesi’nde, bandajlar içinde sarılı yatan genç kadınların acı dolu sesleri yankılanıyor. Kocalarının üzerlerine gaz yağı döküp yaktığı bu kadınlar, Hindistan’ın katı çeyiz geleneğinin ve ülkedeki kadınların ezilmişliğinin birer simgesi.

       20 yaşındaki Geetha, aynı kaderi paylaştığı diğer kadınlar gibi, kendisini yakan ve neredeyse ölüme götüren kocası hakkında şikayetçi olmuyor. Geçen yıl görücü usulüyle evlenen Geetha, evliliğinin ilk ayından beri çeyizini yetersiz bulan kocasından ve kayınvalidesinden dayak yediğini, sonunda bir sabah onları arkasından gaz yağı kutusu ve çakmakla gelirken gördüğünü anlatıyor. Kocası Kumar’a göre ise, Geetha, dik başlı, itaatsiz, saygısız ve tembel bir eş. Kumar, Geetha’yı yaktığını da inkar ediyor ve “intihara kalkıştı” iddiasında bulunuyor.

       Hindistan’da kadına yönelik şiddet konusunda bir çok araştırma yapılıyor. Çıkan sonuçlarsa hiç parlak değil. Beğenilmeyen çeyiz nedeniyle uygulanan şiddet, olayın sadece bir kısmını oluşturuyor. Uluslararası Kadın Araştırma Merkezi görevlisi Nata Duvvury’e göre, tüm aile içi şiddet vakalarının çeyizden kaynaklanıyormuş gibi gösterilmesi, sorunun geniş çaplı kaynaklarına inmeyi engelliyor. Bombay’daki Kadın Araştırmaları Merkezi’nin bulgularına göre, kadınlara karşı suçlarla ilgilenmekle görevli olan polisler, sadece kocanın çeyizi beğenmemesi durumunda karısına karşı şiddet uyguladığı vakaları ciddiye alıyor, geri kalanı için ise, “özel aile sorunları kanunları ilgilendirmez” düşüncesini güdüyorlar. Hint kadın hareketi, yaklaşık 20 yıl önce çeyiz dışındaki sebeplerden doğan fiziksel eziyetin de Ceza Yasası’na alınması için mücadele etmiş ve başarılı olmuştu. Kanuna rağmen polisin ve yargıçların konuya dar bir açıdan bakması, Hintli kadınları şiddete karşı daha da savunmasız bırakıyor.

       Bir kadın derneğinde çalışan ve Hindistan’daki evli kadınların doğal olmayan ölümlerini araştıran Pratima, Victoria Hastanesi’nde yanıklardan dolayı yatan kadınların sessizliğinden şikayet ediyor. Yanıkların sebebini sorduğu kadınlardan hep “ocak yüzünden oldu” cevabı almış.

       Kocası Kumar tarafından yakılan Geetha, aylarca maruz kaldığı şiddeti ailesine bile anlatmamış. Kocasının isteklerine ve yeni ailesine uyum sağlamayı kadın olmanın doğal sorumluluğu olarak görmüş. Bu sessizliği yüzünden ölümden dönmüş Geetha. Vücudunun yüzde 57’si yanmış bir halde hastanede yatarken bile kocasına kızgın değil. “Kızmanın ne yararı olur?” diyor. Hintli kadının gelenekler tarafından bastırılmışlığını yansıtan bu soru, Hindistan Hükümeti’nin kadına karşı aile içi şiddet konusunda yapmayı düşündüğü özel yasal düzenlemenin nereye kadar yararının olacağı sorusunu da akla getiriyor.

       

Ntv

26 Aralık—  The New York Times’ın haberine göre, Hindistan hastaneleri, vücutlarına kocaları tarafından gaz yağı kullanılarak yakılan...