Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hindistanda Sevgililer Günü terörü

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 616
127
Hindistanda Sevgililer Günü terörü

13 Şubat—  Hindistan’da gitgide popülerlik kazanan Sevgililer Günü, Hindu milliyetçiler tarafından Hint kültür ve geleneklerinin düşm...
       Bombay’daki büyük hediyelik eşya mağazalarını tahrip eden Hindu Shiv Sena Partililer, geçtiğimiz günlerde de Hindistan’ı gezmiş ve dükkanlara sevgililer için özel hediyelik eşyalar satmamalarını, otellere de özel 14 Şubat partisi düzenlememelerini söylemişlerdi.

       Sağ görüşlü Hindu öğrencilerin çoğunlukta olduğu grup, tahrip ettikleri mağazalarda “herşeyi bir saat içinde yok edin” şeklinde tehditler savurdular.

       Shiv Sena Partisi, batı kültürünün sembolü olarak gördüğü her şeye saldırmasıyla ve bu şekilde halkın desteğini almaya çalışmasıyla tanınıyor.

       Yeni Delhi’de de onlarca Shiv Sena üyesi, sloganlar eşliğinde Sevgililer Günü için kurulan süsleri yaktılar. Saldırgan protestocular, “Sevgililer günü kahrolsun”, “Kültürümüzü kirlettirmeyiz” gibi sloganlarla etrafa saldırdılar. Yoldan geçen insanları da ikna etmeye çalışan parti üyeleri, etrafta gördükleri çiftleri Sevgililer Günü partilerinden uzak durmaları, aksi takdirde cezalandırılacakları yönünde tehditlerle korkutmaya çalıştılar. Protestocuları gören dükkanlar geçici bir süre için kepenk indirdi. Radikal Hindu gruplar, okullarda Sevgililer Günü karşıtı kitapçıklar dağıtacaklarını ve kutlamaları durduracaklarını öne sürdüler.

       Tüm tehditlere rağmen Sevgililer Günü için alışveriş yapanların sayısında bir azalma görülmedi. Bombay’da sevgilisi için alışveriş yapan 25 yaşındaki bir genç kız, “Burası demokratik bir ülke, yarın da sevgimizi anlatmak için özel bir gün. İsteyen kutlar, istemeyen kutlamaz” diye konuştu. Geniş hediye seçeneklerine sahip olan dükkanlardan birinde Maharaştra eyaletinin yerel dilinde yazılmış kartpostallar bile bulunuyordu.

       

Ntv

13 Şubat—  Hindistan’da gitgide popülerlik kazanan Sevgililer Günü, Hindu milliyetçiler tarafından Hint kültür ve geleneklerinin düşm...