Trendun: Profesyonel Hizmet Kaynağı ...

Hizbullah davasında 3 idam istemi

Güncel Durum : Aktif | Kayıtlı Firma Sayısı : 790
140
Hizbullah davasında 3 idam istemi

“Devletin anayasa ve temel nizamlarını bozmaya kalkıştıkları” ve terör örgütü “Hizbullah” üyesi oldukları gerekçesiyle hakları...


Sanık İbrahim Halil Aktaş’ın avukatı Zeki Uçar, müvekkilinin öğrenci olduğunu ve tahliye olmaması durumunda okulunda sene kaybına uğrayacağını kaydederek, tahliyesini istedi. Abdülselam Öztürk’ün avukatı Adnan Mutlu ise 7 çocuk sahibi ve öğretmen olduğunu belirttiği müvekkilinin, 1.5 yıldır tutuklu olduğunu ve bu nedenle de ailesinin zor durumda olduğunu ifade etti. Mutlu, mağduriyetinin giderilmesi için müvekkilinin tahliyesine karar verilmesini talep etti.

        Avukatlar Adnan Mutlu ve Nuri Korkmaz ayrıca, soruşturmanın genişletilmesi talebinde bulundular. Cumhuriyet Savcısı Dilaver Kahveci, sanık avukatlarının taleplerinin, “davanın esasına ilişkin olmadığı” gerekçesiyle reddedilmesini istedi. Sanık Mustafa Gürlüer de, dosyada hem kendi evinde hem de sanık Mahmut Demir’in evinde bulunduğu iddia edilen belgenin, kendi evinde bulunmadığını ve Demir’in de belgenin kendisine ait olduğunu kabul ettiğini belirterek, bunun araştırılmasını talep etti. Dosyada bulunduğu belirtilen özgeçmiş raporunun da kendisine ait olmadığını kaydeden Gürlüer, tahliyesini istedi.

        Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz, duruşmaya verilen kısa bir aradan sonra, sanık avukatlarının soruşturmanın genişletilmesi taleplerinin, “Davanın esasına ilişkin olmadığı anlaşıldığından” reddine, dosyadaki eksikliklerin giderilmesine ve suçun vasıf ve mahiyetine, mevcut delil durumuna göre tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verildiğini açıklayarak, duruşmayı erteledi. İddianamede, sanıklar Mehmet Emin Alpsoy, Mustafa Gürlüer ve Şeyhmus Alpsoy’un, Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) “Devletin anayasa ve temel nizamlarını bozma” hükmünü düzenleyen 146/1. maddesine göre idam cezasına çarptırılmaları talep ediliyor. 24 sanığın 15’er yıldan 22 yıl 6’şar aya, 4 sanığın da 4 yıl 6’şar aydan 7 yıl 6’şar aya kadar hapisleri talep edilen iddianamede, 1 sanığın da 1 yıldan 3 yıla kadar hapsi isteniyor.

       

HADEP DAVASINDA ERTELEME TALEBİ

        Bu arada, HADEP’in, Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda 23 Haziran 1996’da yapılan 2. Olağan Kongresi’nde, Türk Bayrağı’nın indirilerek yerine bölücü terör örgütünün sözde bayrağı ve elebaşısının resminin yer aldığı bez parçalarının asıldığı olaylı kongreye ilişkin davanın görülmesine, Yargıtay’ın eksik soruşturma gerekçesiyle bozma kararından sonra Ankara 1 No’lu DGM’de yeniden görülmesine devam edildi. Sanıkları arasında HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak’ın da bulunduğu davanın bugünkü duruşmasına, tutuksuz 1 sanık ve 2 sanık avukatı katıldı.

        Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenen müzekkereye yanıt verilmediğini bildirdi. Sanık avukatı Yusuf Alataş, iddia edilen olayların, TCK’nın, 4616 sayılı şartlı salıverilmeye ilişkin Yasa kapsamında kalan “terör örgütlerine yardım” başlıklı 169. maddesi kapsamında kalma ihtimali olması nedeniyle, davanın ertelenmesi gerektiğini söyledi. Mahkeme Başkanı Karadeniz, Diyarbakır 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden istenen müzekkerenin yanıtının beklenmesine karar verildiğini bildirerek, duruşmayı erteledi.

       

İLK KARAR

        Ankara 1 Nolu DGM, olaylı kurultayda Türk Bayrağı’nı indiren Faysal Akcan’ı, yasadışı PKK silahlı terör örgütünün üyesi olduğu, bu örgüt adına Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bayrağını indirdiği gerekçesiyle 22 yıl 6 ay ağır hapis cezasına mahkum etmişti. Mahkeme, sanıklardan HADEP Genel Başkanı Murat Bozlak ve kongrede divan başkanı olan dönemin HADEP İstanbul İl Başkanı Hikmet Fidan’ı “yasadışı PKK silahlı terör örgütü üyelerine yardım ettikleri” gerekçesiyle 6’şar yıl ağır hapis cezalarına mahkum ederken, 28 sanığı ise 4 yıl 6’şar ay ağır hapis cezasına çarptırmıştı.

        Mahkeme, aralarında kapatılan DEP’in eski milletvekili Sırrı Sakık’ın da bulunduğu 14 sanık hakkında ise “isnat olunan suçları işlediklerine dair mahkumiyetlerine yeterli, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden” beraat kararı vermişti.

        Yargıtay 9. Ceza Dairesi, Faysal Akcan’ın 22 yıl 6 ay ağır hapis cezasına çarptırılmasına ve Sırrı Sakık’ın beraatine ilişkin hükmü onarken, aralarında HADEP Genel Başkanı Bozlak’ın da bulunduğu 43 sanık hakkındaki mahkumiyet ve beraat kararlarını ise eksik soruşturma gerekçesiyle bozmuştu.

       

       

Ntv

“Devletin anayasa ve temel nizamlarını bozmaya kalkıştıkları” ve terör örgütü “Hizbullah” üyesi oldukları gerekçesiyle hakları...